Gdje i kako u Zagorju zbrinuti opasan otpad? Upravo si je to pitanje nakon što je godine i godine proveo u Njemačkoj postavio Stjepan Mlinarić iz Poljane Sutlanske u općini Zagorska Sela. Sa svojom suprugom Biserkom nedavno je počeo preuređivati vikend-kuću u kojoj provode gotovo cijelo proljeće i ljeto. No, nakon što je stavio i novi krov, a ispod njega i novu kamenu vunu, ostalo mu je 16 kvadrata stare staklene vune te sada muku muči jer ne zna gdje će je zbrinuti.
Znanstvena fantastika
– Staklena vuna spada pod opasan otpad i nijedno komunalno poduzeće u Zagorju ne smije je zbrinjavati jer su takvu direktivu dobili od Ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša. U Njemačkoj, gdje sam živio godinama, posve je normalno da uz trgovine gdje se kupuje nova roba postoje kontejneri u koje se besplatno može odložiti opasan otpad. No u Hrvatskoj je to, čini se, zasad još znanstvena fantastika. Ovdje je izgleda svakome najlakše i najjeftinije sve "zbrinuti" u nekom šumarku. Ekološku svijest građana trebala bi poticati i država, ali kod nas će vas odvoženje stare robe stajati više nego da kupite novu. Ja u svojem automobilu, prikolici ili kombiju ne smijem voziti ovakvu robu, a da mi poduzeće, primjerice C.I.A.K. ili neka druga tvrtka, dođe pokupiti ovih 16 kvadrata trebao bih im platiti najmanje tisuću kuna. Istodobno, kvadrat nove kamene vune stoji 30 kuna i dođe me manje od 500 kuna. Kakvo ćemo Zagorje zbog ovakva, nesavjesna razmišljanja ostaviti našim unucima, zapitao se Mlinarić?
Zagorci bez dozvola
Renata Raumberger, direktorica Komunalnog poduzeća Zelenjak, koje odvozi smeće s područja Zagorskih Sela, potvrdila nam je da oni nemaju dozvolu za zbrinjavanje otpada kao što su azbest, staklena vuna, smola, akumulatori i ulja. Oni dvaput na godinu odvoze iz kućanstava krupni otpad, namještaj, štednjake, hladnjake, no opasne tvari ne odvoze.
Koliko Zagorce stoji zbrinjavanje opasnog otpada? Do 1. siječnja odvoz azbestnih ploče, prema ugovorima s Fondom, bio je besplatan, no kako je direktor završio u zatvoru, novi još nisu potpisani. Cijena zbrinjavanja staklene vune u tvrtki C.I.A.K. za novinare je tajna, već vlasnik mora sam uputiti pismeni upit. Drugdje problema nije bilo. Tako je u poduzeću Hrgović cijena zbrinjavanja azbestnih ploča trenutačno 4,20 kuna po kilogramu, a staklene vune 2,95 kuna, uz dodatno plaćanje prijevoza od 4,80 kuna po kilometru. U Kemis-termocleanu rekli su kako bi iz Zagorja odvoz stotinjak kilograme vune stajao oko tisuću kuna. Sav otpad mora biti zamotan u najlon i složen na palete.