Jedna je od reformi koje provodi Ministarstvo zdravlja i ta da prikupljanje doza krvi sada mogu provoditi samo klinički bolnički centri, a za Slavonski Brod zadužen je onaj u stotinjak kilometara udaljenom Osijeku. Split će “preuzeti” Zadar, Rijeka Pulu, a od manjih centara aktivan bi ostao Dubrovnik zbog specifičnog geografskog položaja. Tako sada slavonski darivatelji, da bi dali krv, moraju ići u Osijek ili čekati akciju Crvenog križa.
– Organizirat ćemo akcije dragovoljnog darivanja u prostoru Crvenog križa, općinama, školama i manjim dijelom u tvrtkama – kaže Milena Plivelić Grgić, ravnateljica brodskog društva Crvenog križa.
Ovoj promjeni nisu se razveselili sve malobrojniji darivatelji. U bolnici pak kažu kako razloga za brigu nema.
– Radimo po preporukama EU. Preskupo je da svi imaju sve. Mi ćemo prema našim potrebama obnavljati zalihe krvi – kaže Marica Piplović, voditeljica Službe za transfuziju brodske bolnice.
– Niz manjih proizvodnji krvnih pripravaka objedinjen je bez negativnih posljedica na opskrbu – tvrde u Ministarstvu.
>>Od prvih darivatelja krvi u regiji, živo je još njih troje
>>U 40 godina iz tijela mu 'iscurilo' više od 40 litara dragocjenih kapi
Vladajucima krv ne treba, kad se razbole, odu na lijecenje u inozemstvo, djeca im se skoluju u inozemstvu, novac drze u inozemnim bankama. Briga ih kako ce se njihove odluke odraziti na hrvatske gradjane kojima je zivot u RH jedina opcija