Sveučilište se nada da bi početkom 2021.mogla početi testiranja, a odobrenje šest mjeseci poslije.
Testom bi se mogao detektirati koronavirus i razlikovati ga od drugih virusa s priličnom sigurnošću, kažu stručnjaci.
"Naša metoda brzo otkriva netaknute dijelove virusa", rekao je profesor Achilles Kapanidis s katedre za fiziku.
Dodao je da će test biti "jednostavan, izuzetno brz i pristupačan".
Brzi testovi na antitijela ključni su za masovno testiranje i ponovno otvaranje gospodarstva u vrijeme kada virus još uvijek slobodno cirkulira. Oni koji se već koriste su brži i jeftiniji, ali manje pouzdani od postojećij molekularnih PCR testova.
Siemens Healthineers je u srijedu objavio da u Europi kreće s novim testom na antitijela, ali je upozorio da proizvođači teško mogu zadovoljiti ponudu.
Iako će Oxfordov biti dostupan tek iduće godine, mogao bi na vrijeme, prije iduće zime, pomoći u suzbijanju epidemije. Zdravstvene vlasti su upozorile da će ljudi morati živjeti s koronavirusom čak i kada se pronađe cjepivo.
"Nadolazeći zimski mjeseci će biti izazovni zbog toga što ne znamo koji su učinci SARS-CoV-2 u kombinaciji s ostalim sezonskim respiratornim bolestima", rekla je dr. Nicole Robb sa medicinskog fakulteta Warwick.
"Pokazali smo da naš test može pouzdano razlikovati različite viruse u kliničkim uzorcima, što je ključna stvar u idućoj fazi pandemije", dodala je.
Dok ovaj test i vakcina budu spremni za sigurnu i efikasnu upotrebu, svi mi čemo se inficirati i steči prirodni imunitet. Svi ovi Korona proizvodi su samo kupovanje vremena ( od strane političarai medicinara ) dok ne steknemo imunitet krda.