Svake godine uoči dolaska zimskih dana vraćaju se kazaljke na satovima za jedan sat unatrag. Točan datum nije uvijek isti, ali promjena se uvijek događa zadnje nedjelje u listopadu. Ove godine to će biti 30. listopada, kada se kazaljke s 3 sata ujutro prebacuju na 2 sata.
Satovi se u listopadu pomiču unazad zbog ljetnog računanja vremena, prakse pomicanja satova za jedan sat unaprijed prije ljeta, odnosno zadnje nedjelje u ožujku. Ljetno računanje vremena uvedeno je kako bi dani tijekom ljeta (a zapravo i tijekom većeg dijela proljeća i dijela jeseni) "dulje trajali". Sustav su 1916. prvi diljem nacije uveli Njemačko Carstvo i Austro-Ugarska, u sklopu koje je to tada učinila i Hrvatska.
I dok se većina zemalja nakon ljeta "vraća" na normalno vrijeme, Turska je ove godine donijela dekret prema kojemu trajno ostaje na ljetnom računanju vremena kako bi se bolje iskoristilo danje svjetlo tijekom zime.
>> Ukidaju pomicanje sata. A mi?
Ne bi bilo loše da se vrli VL (kvazi)novinari informiraju o povijesti promjene vremena (ljetno-zimski program pomicanja za jedan sat). Prvi put je uistino to bilo za vrijeme 1.svjetskog rata, potom napušteno, pa opet uvedeno u razdoblju 2.svjetskog rata, ponovno napušteno i onda eksperimentirano u šezdesetima, da bi bilo konačno usvojeno u Europi u osamdesetima. U Hrvatskoj vrijedi od jeseni 1982. Hvala na pozornosti...