Nakon što je Bosna i Hercegovina odbila izručiti Zorana Mamića u ruke hrvatskog pravosuđa, stvorili su se preduvjeti za sljedeći korak, a to je suđenje u odsutnosti, čime bi proces u tzv. slučaju "Mamić 2" mogao biti nastavljen nakon gotovo godinu i pol dana stanke, izazvane bijegom i Zorana Mamića u BiH. Da će se Zoranu Mamiću suditi u odsutnosti, odlučilo je vijeće Županijskog suda u Osijeku na sjednici održanoj u ponedjeljak, a odluka je obznanjena u srijedu.
- Navedena odluka je donesena nakon što je utvrđeno da su pravosudna tijela BiH i Ministarstvo pravde BiH zaključili da nisu ispunjene pretpostavke iz Ugovora između RH i BiH o izručenju optuženog Zorana Mamića u Republiku Hrvatsku. Vijeće je utvrdilo da su ispunjene pretpostavke za suđenje u odsutnosti, budući je optuženi Zoran Mamić u bijegu i nalazi se na prostoru BiH, te nije dostižan pravosudnim tijelima Republike Hrvatske, a niti izručen Republici Hrvatskoj, te da nisu ispunjene pretpostavke za suđenje u stranoj državi – pojasnio je sudac Miroslav Rožac, glasnogovorni Županijskog suda u Osijeku.
Zoran Mamić se može žaliti na odluku o suđenju u odsutnosti. Rok za žalbu je tri dana od dana primitka odluke, a o žalbi odlučuje Visoki kazneni sud Republike Hrvatske.
Video - Zdravko Mamić psovao državu, vrijeđao suce i optužio ih da izvlače novce iz Dinama
Podsjetimo, i Zoranovom bratu Zdravku Mamiću sudi se u odsutnosti, još od početka tog drugog postupka jer je stariji Mamić, poznato je, već godinama u bijegu u BiH. A na toj drugoj optužnici za izvlačenje novca iz Dinama su, uz braću Mamić, još imena Zdravkova sina Marija Mamića, zatim Damira Vrbanovića, Nikkyja Arthura Vuksana, Igora Krote i Sandra Stipančića. Ovu se sedmoricu tereti za zločinačko udruženje u sklopu kojeg su iz Dinama izvukli najmanje 144 milijuna kuna.
Spis je to od nevjerojatnih 46.000 stranica, a za njega je rezervirana cijela jedna soba na Županijskom sudu u Osijeku. I krcata je. Popis svjedoka, i to samo onih koje je predložilo tužiteljstvo, broji više od 180 imena. Riječ je, naime, o optužbama da se novac iz Dinama izvlačio preko "off shore" tvrtki registriranih u Velikoj Britaniji, Švicarskoj, Svetom Vincentu i Grenadinima, Belizeu, Hong Kongu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Cipru, Gibraltaru, Sejšelima... Na čelu tih tvrtki, prema USKOK-u, kao vlasnici ili voditelji poslovanja bili su Mario Mamić, Vuksan, Vrbanović, Krota i Stipančić.
Zdravko Mamić, tvrdi USKOK, kao čelni čovjek Dinama inkriminiranih godina, dakle od kraja 2004. do kraja 2015. dogovarao je sklapanje ugovora između tih tvrtki i Dinama. USKOK smatra da su ugovori sklapani za usluge koje nisu obavljene, a istodobno su tim tvrtkama neosnovano prepuštana ekonomska prava od transfera igrača koje bi Dinamo u budućnosti prodao nekom drugom klubu. Obuhvaćeni su transferi desetak igrača Dinama, a među njima Vedrana Ćorluke, Tina Jedvaja, Mihaela Mikića, Luke Modrića, Marija Mandžukića...
sud u osijeku...?????