Na Wall Streetu su u petak vodeći indeksi porasli više od 2 posto, unatoč vijesti o skoku stope nezaposlenosti na najvišu razinu u 14 godina, jer su ulagači procijenili da su dionice trenutno podcijenjene.
Dow Jones indeks porastao je 248 bodova ili 2,85 posto, na 8.943 boda, dok je S&P indeks osvojio 2,89 posto, dosegnuvši 930 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 2,41 posto, na 1.647 bodova.
U listopadu je bez posla ostalo 240.000 Amerikanaca, pa je stopa nezaposlenosti skočila sa 6,1 na 6,5 posto, najvišu razinu od 1994. godine. To je znatno više od procjena analitičara koji su očekivali 200.000 otkaza i stopu nezaposlenosti od 6,3 posto.
Ipak, to nije negativno utjecalo na Wall Street, kao ni podatak da je u rujnu broj prodanih postojećih kuća pao za 4,5 posto, dok se očekivao pad od 3 posto, što ukazuje na daljnji pad potrošnje i navješćuje daljnji pad cijena kuća.
"U biti, tržište je poraslo jer je većina tih loših vijesti već ugrađena u cijene dionica", kaže Michael Sheldon, strateg u tvrtki RDM Financial.
Međutim, mnogi su ulagači ostali po strani, pa je obujam trgovanja bio vrlo mršav. Vlasnika je jučer promijenilo samo oko 1,26 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 1,9 milijardi.
Među najvećim je dobitnicima bio naftni sektor, zahvaljujući tome što se cijena 'crnog zlata' uspjela održati iznad psihološki važne razine od 60 dolara po barelu. Tako je dionica Exxon Mobila poskupila više od 6, a Chevrona više od 4,5 posto.
Poskupile su i dionice defanzivnih sektora, kao što su farmaceutski i komunalne usluge, dok je pad zabilježen u automobilskom sektoru, nakon što su General Motors i Ford izvijestili o većim od očekivanja gubicima u proteklom tromjesečju.
U cijelom prošlom tjednu Dow Jones indeks pao je 4,1 posto, S&P 3,9, a Nasdaq indeks 4,3 posto.
I na europskim su burzama u petak cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks osvojio je 2,7 posto, dosegnuvši 4.387 bodova, dok je DAX indeks Frankfurtske burze porastao 2,5 posto, na 4.938 bodova.
(Hina)