novac zagrebu

Bandić i Kojić dobili bitku od milijardu kuna protiv države

slavko linić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
28.11.2013.
u 08:07

205 milijuna kuna Grad traži od države čija bi se blagajna, uz kamatu od 150 milijuna kuna, mogla napuniti s 355 mil. kuna

Nakon presude Upravnog suda kojom je 13. studenoga odbačen zahtjev Ministarstva financija od prije godinu dana da mu Grad Zagreb uplati 337 milijuna kuna, gradska uprava uz podršku Skupštine zatražit će potvrdu i Ustavnog suda.

Nemiran san

Naime, od najvišeg sudskog tijela zatražit će ocjenu ustavnosti članka 59. Zakona o proračunu na koji se Ministarstvo pozivalo kada je prije godinu dana, i pod cijenu blokade Zagreba, željelo naplatiti novac. Riječ je o novcu za decentralizirane funkcije, za školstvo, vatrogasce i bolnice, koji lokalna samouprava ima pravo zadržati.

Iako su u Gradu zadovoljni presudom kojom su dokazali da nije bilo razloga za prijetnje ovrhom na gradski račun, mjesta za likovanje nema.

– Prema Zakonu o proračunu, ako proračunski nadzor i utvrdi neke nepravilnosti u trošenju novca, izdaje se rješenje da se novac uplati u proračun. No to znači u gradski proračun, a ne državni kako je to Ministarstvo tumačilo – objasnio je Slavko Kojić, gradski pročelnik za financije. Kojić se kao šef gradskih financija odlučio uz gradonačelnika suprotstaviti odluci Ministarstva smatrajući da država nema pravo na taj novac.

Kazao je kako je u pitanju gotovo milijarda kuna i da svih ovih mjeseci nije mirno spavao jer se bojao hoće li sudstvo biti lišeno pritiska.

Bez komentara

– Na kraju je donesena jedina pravedna odluka, a sporne odredbe Zakona o proračunu dat ćemo na ocjenu ustavnosti kako se više nikome nešto slično ne bi dogodilo – kazao je Kojić.

Iako Linićevo ministarstvo ima pravo podnijeti žalbu Visokom upravnom sudu, ovakva je presuda Gradu oslobodila ruke da nastavi raspolagati novcem koji se potraživao, ali i da u budućnosti na njega računa. U Ministarstvu su kazali da neće komentirati nepravomoćnu presudu pa nismo doznali hoće li pokušati dobiti drugačije rješenje na Visokom upravnom sudu ni hoće li imati novac za povrat Gradu Zagrebu.

Riječ je o 205 milijuna kuna koliko je uplaćeno državi do 2008. godine. Spor se vodi na Trgovačkom sudu, a grad bi u slučaju presude u njegovu korist od države dobio oko 150 milijuna kuna, odnosno ukupno 355 milijuna kuna. Da je presudu pak dobilo Ministarstvo, osim 337 milijuna kuna za 2008., 2009., 2010. i 2011. godinu Grad bi morao uplatiti još 182 milijuna za 2012. te 226 milijuna za 2013. godinu što bi zasigurno u pitanje dovelo njegovo funkcioniranje.

Komentara 6

KR
kreont
15:52 28.11.2013.

Veoma zanimljivo, oni koji donose zakon trebali bi poznavati vrlo dobro ustav. Kako je moguće donjeti uopće protuustavni zakon ? Zar to ne znači odmah smjenu onih koji ne znaju ustav ili ga pokušavaju namjerno krštiti ?

Avatar Gustav
Gustav
10:14 28.11.2013.

Eeee ovo se zove IZ ŠUPLJEG U PRAZNO ! :-)

LI
liliZG
12:03 28.11.2013.

linić htio nešto na brzaka utrpati u blagajnu i namjerio se na bandinjosa....... tko se bandinjosa laća od njega i pogiba...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije