Na 12. Noći muzeja bilo je skoro toliko i stupnjeva, samo u minusu. Nije to međutim ni ove godine spriječilo Zagrepčane da doslovno pohrle u muzeje. Kapa, šal, rukavice, pa i duple hlače ako treba bili su obavezni rekviziti, a gotovo svi građani koje smo sreli u jednom od muzeja otkrili su nam da u svom pohodu planiraju posjetiti minimalno pet lokacija.
Ponuda je bila i više nego bogata, budući da je još jednom oboren rekord u broju ustanova koje su sudjelovale na manifestaciji. Njih 46 organiziralo je, uz stalne postave, i dodatni program i to na više od 50 lokacija.
Otvarajući programu u palači HAZU, ministrica Nina Obuljen Koržinek pohvalila je iznimnu energiju koja se osjeća u Noći muzeja, istaknuvši da se slične svečanosti moraju podržavati, održavati i promicati i u ostalim danima u godini.
I građani su se još jednom iskazali i pokazali da Noć muzeja čvrsto drži titulu jedne od najpopularnijih manifestacija. Prošle godine pohodilo ju je 340 tisuća posjetitelja, od čega ih je samo u Zagrebu je bilo 145 tisuća.
Ove godine u metropoli se ciljalo na novi rekord od oko 150 tisuća posjetitelja. Sudeći po gužvi na brojnim događanjima, vjerojatno je i dosegnut, no finalne brojke sinoć se još nisu znale.
Među posjetiteljima je bila i studentica Tea Harasemljuk koja s ekipom već tradicionalno zadnji petak u mjesecu obilazi muzeje. Pohvalila se da su ih u zadnjih sedam godina prošli gotovo sve u Zagrebu.
– Prvo smo krenuli s najpopularnijima, a onda smo krenuli istraživati one manje poznate i neki su pravo otkriće. Da nema Noći muzeja tko zna kada bismo ih posjetili – rekla je Tea kojoj je omiljen Muzej suvremene umjetnosti, a dodala je i kako ju je ove godine osvojio i Lovački muzej.
Tamo je Hrvatski lovački savez organizirao sviranje na lovačkim rogovima, a glazba se orila i na ostalim lokacijama s obzirom da je tema kojom su se muzeji ove godine vodili bila “Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo“.
Tako je Muzej grada Zagreba oživio gramofone, u Hrvatskom glazbenom zavodu je održan koncert Mozartovih skladbi, dok se u Državnom arhivu reproducirala opera “Nikola Šubić Zrinjski”. Veselo je bilo i u Tehničkom muzeju gdje se plesao swing, a za neke se njihove programe u redu čekalo već ujutro.
– Za kabinet Nikole Tesle i Planetarij morali smo ograničiti broj posjetitelja pa smo u devet sati ujutro počeli dijeliti ulaznice koje su odmah planule – objasnio je Marijo Zrna iz Tehničkog muzeja koji je već tradicionalno bio jedan od najpopularnijih s obzirom da ga svake godine posjeti od 10.000 do 15.000 tisuća ljudi.
– Svidjelo mi se vidjeti zvijezde. Bile su kao prave, samo u sobi i striček nam je pokazao gdje je mjesec – kazala je petogodišnja Mihaela nakon izlaska iz planetarija. Posjetila ga je s ocem Igorom dok je majka Ana sa šestomjesečnim Karlom razgledavala muzej. On je, objasnila je, premalen za planetarij, ali ne i za Noć muzeja.
– Ovo mu je praktički već drugi s obzirom da sam prošle godine obilazila muzeje trudna – kroz smijeh je napomenula Zagrepčanka te dodala da je najvažnija dobra organizacija kako bi se izbjeglo predugo čekanje u redovima.
Tako su se jučer neki odlučili iskoristiti “rupu” od sat vremena kada je trajala rukometna utakmica, pa je gužva u muzejima bila osjetno manja. No, sve je nadoknađeno nakon 22 sata kada su se osim tople odjeće obavezno nosile i kockice.
>> 'Noć muzeja postala je nezaobilazan kulturni događaj u Hrvatskoj i mjerilo dobre vibracije'
da džabe dijele govna, red bi se skupio!