Ni jedna zgrada u vlasništvu Grada nije bila osigurana od potresa. Zašto onda gradonačelnik Milan Bandić postavlja takve standarde građanima i proziva ih da nisu ulagali u svoju imovinu, ako ih se on sam ne drži? Jedno je u nizu od pitanja koje je čelnik platforme Možemo, Tomislav Tomašević, postavio na današnjoj konferenciji koju je organizirao zajedno sa strankama Zagreb je naš, Nova ljevica, ORaH, Radnička fronta i Za grad na Markovom trgu.
Oporbene su stranke i aktivisti prozvali Grad i Vladu kako, dok se oni prepucavaju oko Zakona o obnovi, građani koji bi trebali biti na prvom mjestu, svakodnevno ispaštaju.
- Zašto ljudi koji imaju žutu naljepnicu nemaju pravo dobiti državni ili gradski stan na korištenje? Oni, također, nemaju krov nad glavom. To je suludo – istaknuo je Tomašević dodajući kako mu nije jasno i zašto se razdužuje s donošenjem zakona i pokretanjem konkretnih mjera koje bi oštećenicima pomogle. Za primjer je naveo Albaniju gdje se u dva mjeseca sakupilo milijardu eura preko donatorske konferencije Europske unije.
- Hrvatska predsjeda EU-om i još nema naznaka da će biti donatorska konferencija. Ovih 140 milijuna kuna za interventne mjere za građane u metropoli i okolici su samo 0,3 posto procijenjene štete koja je nastala potresom - zaključuje Tomašević.
A da bi se zaista mogao ubrzati proces obnove slaže se i Rada Borić (Nova ljevica), koja na vlastito čuđenje govori kako je Grad rebalansom proračuna uspio izdvojiti tek dva posto sredstava za reparaciju Zagreba.
- To je posve sramotno, ali nije ništa novo kako se vladajući ponašaju sada. Oduvijek im je važnije da vlastite afere prekriju, na uštrb građana. Svjedočili smo da je Vlada mogla bez problema u kratkom roku napraviti Lex Agrokor, ali sada nisu mogli Lex Zagreb – navodi R. Borić. Osvrnula se i sutrašnji povratak osnovnoškolaca u škole koje su, podsjetimo, proteklih nekoliko mjeseci bile zatvorene, što zbog epidemije, što zbog potresa.
- U školama se rade kozmetički popravci, a sutra bi djeca trebala natrag. Apeliram na roditelje da pišu Vladi i gradonačelniku da se napravi poštena i temeljita obnova. Riskiraju živote samo kako bi pokazali da su se škole brzo vratile u pogon. To je nevjerojatno. Ljudska sigurnost bi trebala na prvom mjestu bili – zaključuje aktivistica.
Na tu se temu ponovno nadovezao i Tomašević, konkretno govoreći o situaciji u Osnovnoj školi Bukovac.
- Za nju je još 2007. godine izdana lokacijska dozvola za izgradnju nove škole jer je sadašnja prenatrpana. Međutim, nema nove zgrade, a stara je u potpunosti neuporabljiva. U rebalansu proračuna se sada od desetak škola skida deset kako bi se uložilo u ovu u Bukovcu koja je odavno trebala dobiti novi prostor – kaže Tomašević.
na čemu lovite poene jade jadne.