Energetski atlas i Energetska obnova zgrada javne namjene u vlasništvu Grada Zagreba nazivi su dvije nove aplikacije putem kojih će se pratiti potrošnja energenata. Na jednoj će se aplikaciji tako moći pratiti potrošnja električne i toplinske energije, plina i vode, a na drugoj će Grad pratiti napredak energetske obnove škola, vrtića i drugih javnih ustanova.
Obje će se nalaziti u sklopu nedavno predstavljenog Energetskog portala, a predstavili su ih zagrebački gradonačelnik i zamjenik ravnatelja Regionalne energetske agencije Svjerozapadne Hrvatske (REGEA) Velimir Šogon.
- Više nego ikad su potrebna ulaganja u obnovljive izvore energije. Grad Zagreb želi olakšati i građanima da to naprave. Grad mora biti lider - rekao je Tomašević.
Objasnio je i kako će aplikacije prvenstveno služiti Gradu i istraživačkim institucijama kako bi se planirala energetska tranzicija na razini kvartova, a predviđeno je i kako će jedan dio podataka biti dostupan građanima.
- Riječ je o živom alatu koji će se svakodnevno unaprijeđivati i obnavljati. Radi se o vizualnoj usporedbi spomenutih četiri resursa - dodaje.
Druga aplikacija, ona kojom će se pratiti javne ustanove, govori Tomašević, nije bitna samo za smanjenje troškova, već i za smanjenje emisija stakleničkih plinova te kako Grad kao snivač ima 340 takvih ustanova.
- Zagreb želi biti lider u energetskoj obnovi, i na razini Hrvatske - poručio je.
Zamjenik ravnatelja REGEA-e Velimir Šogon rekao je kako je Zagreb postavio vrlo visoke ciljeve koji će se moći pratiti putem novih aplikacija te kako će Zagrepčani imati uvid u potrošnju na razini kvartova i moći pratiti izgled energetske postrošnje grada.
- Alat je vrlo moćan za prostorno planiranje i za praćenje energetske tranzicije. Moguć je pregled izgradnje plinske infrastrukture, toplinske infrastrukture i gdje se one tuku i preklapaju što nije dobro - objasnio je Šogon.
Za kraj je istaknuo kako će se aplikacije i dalje neprestano nadograđivati.
wooow u dvije godine,dvije aplikacije i klupica