Imaginarne ptice iznad Tomislavca, meteoriti i lipicanci na Ribnjaku te laser show na Tuškancu samo su neke od 33 atrakcije petog Festivala svjetla, koji organizira gradska Turistička zajednica, a obići se može do nedjelje, svakim danom od 18 do 23 sata.
Divovsko jaje i "Duh prirode"
Uz glazbu iz "Kuma" ili "Nemoguće misije" na Ljetnoj pozornici Tuškanac uživat ćete u laserskom spektaklu. Show je svakih pola sata, a klinci se mogu i igrati uz neonske instalacije u obližnjem parku. Ne propustite otkriti ni "Tajni život šuma", kako je svjetlosnu priču na Vrazovu šetalištu nazvala udruga Umjetnost za grad. Njime možete stići i do Muzeja grada Zagreba, u čijem vas atriju očekuje polarna svjetlost, a prolaskom kroz igralište na Opatovini zakoračit ćete u "Dancing simetrix" koji spaja pokret, zvuk i svjetlo. A kad ste već ondje, prošećite se i tunelom u kojemu je neonske boje zakrivio Dean Skira.
Svratite i do Ribnjaka, gdje su mjesto pronašle čak četiri atrakcije, među kojima i svjetleći primjerci svjetski poznate pasmine konja, lipicanaca. Stotine svjetlećih kugli na travnjak su pak smjestili francuski umjetnici Collectif coin, a ljubitelje svemira u blizini će oduševiti šareni meteoriti. U parku je i "EggOtrick", divovsko jaje u kojemu se isprepliću laserske niti.
Dolac je jedna od novih lokacija, a ondje se s dolaskom proljeća tope Anooki, divovske figure inspirirane Inuitima, koji se ljube i na Europskom trgu. Hodajući istočnim dijelom Strossmayerova šetališta, naići ćete na klupu na kojoj sjede tri osobe kojima ekrani pametnih telefona obasjavaju lica dok "prelistavaju" društvene mreže. Dizajnirala ju je britanska umjetnica Gali May Lucas, a izradila berlinska kiparica Karoline Hinz kako bi osvijestile činjenicu da smo više prisutni u digitalnom svijetu nego u realnosti.
Produžite i do crkve sv. Katarine, čije je pročelje zahvaljujući Proteamu zabljesnulo "Novim sjajem", a doživljaj upotpunjuje epska elektronička glazba. Gordana i Zorislav Šojat pobrinuli su se pak za šarenu vizuru kule Lotrščak, koja je postala i "Svjetionik" koji obasjava put prema Donjem gradu.
No, prije nego što se spustite, primjerice uz "Procvat" i zvuke ptica prolazom Lovački rog, prođite zapadnim dijelom Strossa, čije je drveće ukrašeno "Promenadom boja", a svratite i do platoa garaže Tuškanac, gdje šibenski umjetnici kombinacijom tehnika prikazuju revitalizaciju tvrđave Sv. Ivan. "Glitch garden", koji navodi na razmišljanje o suživotu s prirodom, u Dežmanov je prolaz smjestio Ivan Marušić Klif, a Zagrebački plesni centar osvijetlili su krugovi Mirjane Vodopije. "Duh prirode" probudio se i na pročeljima na Jelačić-placu, a u Kurelčevoj je talijanski umjetnik Emmanuele Panzarini oslikao zastavu svoje zemlje.
Od Stare Vlaške do HNK
Vizurama poznatih zagrebačkih kadrova zasjala je Stara Vlaška, na Zrinjevcu se podno oblaka zaljuljate dok vas obasjavaju "Neonski krugovi" iz paviljona, na Trgu hrvatskih velikana je svjetlosno cvijeće, a "Anti-meandar" na Džamiji odaje počast Juliju Kniferu. Pomoću svjetla transformirala se i zgrada HNK, svakih deset minuta efekti na Mimari odvest će vas na putovanje od kamenog doba do umjetne inteligencije, a na Mažurancu ćete naići na razlomljeni LED zid na kojemu se vrte arhivski primjerci iz Školskog muzeja. Čaroliju igre svjetla uz zvučne efekte iskusit ćete na Strossmayerovu trgu, a iznad Umjetničkog paviljona "Nošene vjetrom" svakih 15 minuta uzdižu se ptice.