'IZ GODINE U GODINU SVE JE TUŽNIJE'

FOTO, VIDEO Obišli smo groblje 'zaboravljene djece': Sagrađeno je za one koje nije imao tko pokopati

Zagreb: Nekadašnje groblje bolnice Vrapče
Foto: Robert Anic/PIXSELL
1/12
02.11.2024.
u 09:00

Na posljednjem počivalištu uz bolnicu u Vrapču do zatvaranja 1977. pokopano je 2500 pokojnika, a onamo je bila sahranjena i slikarica Slava Raškaj, no njezini su posmrtni ostaci devedesetih preneseni u Ozalj

Umjesto krizantema i lampaša, na grobovima na Oranicama opalo je žuto lišće, zarasla trava, bršljan i mahovina. Stari, dotrajali križevi i kameni spomenici na kojima se slova slabo naziru znakovi su da je ondje netko pronašao posljednje počivalište. A o kome je riječ, često je nepoznanica jer sjećanja o groblju "zaboravljene djece", baš kao i imena na spomenicima, blijede.

Prijeti im potpuni zaborav

Groblje u zagrebačkom naselju Vrapče nastalo je uz tamošnju psihijatrijsku bolnicu, a sagrađeno je za pacijente koje nije imao tko pokopati, odnosno nitko od bližnjih to nije želio ili mogao. Bolnica je zemljište za groblje kupila 1889. godine, a prema nekim izvorima, prva je na njemu pokopana kći tadašnjeg ravnatelja dr. Ivana Rohačeka. Sahranjena je ondje bila i slikarica Slava Raškaj, koja je umrla u bolnici Vrapče, a njezini su posmrtni ostaci u obiteljsku grobnicu pokraj crkve sv. Vida u Ozlju preneseni devedesetih godina prošlog stoljeća.

Posljednje je počivalište i ravnatelja bolnice dr. Ive Žirovčića, jednoga od pionira hrvatske psihijatrije, a u dvije zajedničke grobnice pokopani su i pacijenti stradali u bombardiranju saveznika 14. ožujka 1945. godine. Tada je poginulo 37 bolesnika i devet namještenika, a na groblju je ukupno sahranjeno oko 2500 pokojnika, među kojima su i stanovnici okolnih naselja. Posljednji preminuli, Vladimir Sinković, ondje je pokopan 1976., a već iduće godine odlukom Općine Susedgrad groblje je zatvoreno. Prema zakonskoj regulativi iz 1998. pak prenamjena je postala moguća tek stotinu godina od zadnjeg ukopa, a u međuvremenu se i trošna mrtvačnica urušila te je uređena šetnica.

VEZANI ČLANCI:

A na groblju na kojemu već 48 godina nitko nije pokopan ususret Dušnome danu, kada se prisjećamo pokojnika, susrećemo tek pokojeg prolaznika koji onuda korača ubrzano. Udomaćile su se vrane čije će graktanje praznovjernima zasigurno utjerati strah u kosti, a da je cvijeća i svijeća na skromnim grobovima sve manje, govori nam i Zagrepčanka koja je došla na posljednje počivalište prabake svog supruga.

– Iz godine u godinu je sve tužnije, ovi će ljudi uskoro biti sasvim zaboravljeni. Pa samo malo prošećite, na samo pet-šest grobova možete vidjeti svijeću – kaže nam pa dodaje da je preminula kojoj odaje počast bila pacijentica u bolnici. Ističe i kako je zadovoljna stanjem groblja jer se redovito kosi i održava.

– No ovi mali dječji grobovi koji su zarasli pa se i ne zna tko je u njima doista su otužni. Većina grobova izgleda zapušteno, dobar dio njih nema spomenika, pa je u ovo vrijeme godine posebno emotivno ovuda prolaziti – govori.

29.10.2024., Zagreb - Ostaci grobnih mjesta na nekadasnjem groblju bolnice Vrapce. Photo: Robert Anic/PIXSELL
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Drveni križevi bez obilježja

Da je zub vremena odradio svoje, uvjerili smo se i sami. Od grobova iz kojih su izrasla i stabla, onih potpuno prekrivenih bršljanom, pa sve do drvenih križeva bez ikakvih obilježja. No na onim malo bolje očuvanim fotografija na spomeniku i dalje se jasno može razaznati. Jedan od onih kojima se ime na nadgrobnom spomeniku poznaje jest Josip Publiković. Bio je gimnazijski profesor, a u zagrebačkom časopisu Zvono objavljen je 1908. godine njegov članak.

A tko su bili, što su radili, zbog čega im je život skončan, za brojne će pokojnike na vrapčanskom groblju ostati misterij koji zbog nevođenja dokumentacije nikad neće biti razriješen.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar Asterix
Asterix
12:24 02.11.2024.

Ovo je prizor koji puno više oslikava društvo nego nekakva velebna građevina.

LA
larala
13:06 02.11.2024.

U vremenima kada čovjek vrijedi samo onoliko koliko ga se može iskoristiti, ništa čudno .... srećom, priroda se pobrinula i ukrasila ove grobove crvenim lišćem, ništa veće vrijednosti od skupih ruža koje se nameću kao vrijednost da bi dokazali poštovanje prema pokojnima.

YE
Yeah
16:17 02.11.2024.

Za grobno mjesto plaća se godišnja grobna naknada. Kako tu stoje stvari, tko plaća i tko održava groblje?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije