Probojem glazbenika Psyja i njegove pjesme Gangam style hrvatska publika otkrila je fenomen korejske pop glazbe poznate kao K-pop. No trenutačno najtiražnija glazba u svijetu Zagrepčanima nije strana od 2011., otkada studentice Karla, Ena, Matea i Daniela priređuju tulume pod nazivom K Pop Town.
–Upoznale smo se na tečaju korejskog i počele se družiti. Kako je broj poklonika K-popa kod nas rastao, odlučile smo raditi tulume za istomišljenike - govori studentica socijalnog rada Karla. Za razliku od zapadnih pjevača, korejski prije prvog javnog nastupa prolaze strogi režim treninga, od izgleda i pjevanja do koreografije, a glazbu skladaju najskuplji autori.
–Ništa nije prepušteno slučaju, sve u vezi njih je vrlo skupi kič, ali nakon prvog šoka glazba ti se počne sviđati. Ipak je to vrhunska produkcija - kaže Karla.
Kolika je popularnost korejskog popa govore i brojke. Samo lani izdavači K-pop glazbenika zaradili su više od 3,9 milijardi dolara.
-Glazba je nastala iz pokušaja kopiranja zapadnjaka, no razvila se u poseban oblik istočnjačke pop kulture. Na tulume dolaze većinom studenti koji znaju na što idu, no često vidimo i pankere, metalce, pa i odrasle. Jako nam je zabavno gledati ih dok plešu na djevojačke K-pop sastave - u šali će zagrebačke K-poperice.
Sljedeći zagrebačko-korejski pop tulum djevojke će organizirati ove subote u Tvornici kulture.
>>PSY od "Gangam Stylea" nije dobio ni kune!