Za katastrofalno stanje u Zagrebačkom holdingu odgovorna je garnitura koja je prvo 2007. godine obećala pet milijardi kuna uštede osnivanjem Holdinga, potom ga je financijski uništila, a sada ga planira brzopleto i netransparentno restrukturirati. Poruka je to iz stranke Za grad čiji su članovi danas počeli kampanju informiranja i mobiliziranja javnosti naziva „Holding je naš!“
Cilj im je građane na vrijeme upozoriti na rizik od dugoročnih negativnih posljedica trenutačnog procesa restrukturiranja Zagrebačkog holdinga.
Odgoda restrukturiranja
Stranka zahtijeva odgodu restrukturiranja dok se jasno i transparentno ne pokaže da će ono dovesti do smanjenja gubitaka, osigurati da se dugoročni dug koji tereti sve građane može pravodobno otplatiti te da se uspostavi građanski nadzor koji neće dopustiti (ponovni) odljev novca u privatne džepove i jamstvo da se komunalne i javne usluge (odvoz smeća, vodoprivreda, javni prijevoz) ni pod kojim uvjetima neće privatizirati.
– Zagrebački holding počeo je tonuti 2010. godine, a uzrok se nažalost nalazi u političkim prepucavanjima između gradske uprave i Gradske skupštine. Grad Zagreb tada je bio jedan od glavnih kupaca usluga Zagrebačkog holdinga te je počeo manipulirati njegovim poslovnim rezultatima. Te godine bio je izvršen rekordno nizak broj malih komunalnih akcija, što je doprinijelo naglom padu prihoda podružnica Zagrebačke ceste i Zrinjevac. Stoga se nameće zaključak da za gomilanje gubitka nisu zaslužni nekontrolirani troškovi, nego nagli pad prihoda koji je ponajprije prouzročen prestankom plaćanja Grada Zagreba – izjavila je Iva Kvakić, supredsjednica stranke Za grad.
Dug od 9 mlrd. kuna
Većina dugova Zagrebačkog holdinga koji se danas penju do devet milijardi kuna stvorena je od osnutka do 2009. godine, a taj je novac nenamjenski potrošen. Jedan od važnijih primjera je i izdavanje 2,2 milijarde kuna obveznica u 2007. za ulaganje u komunalnu infrastrukturu. Novac od obveznica ipak je potrošen na ulaganja u velike nekretnine poput Gredelja, Zagrepčanke i kupnje zgrade Erste banke za sjedište Holdinga, dok tramvaji danas i dalje voze po starim tračnicama, a vodoopskrbni sustav i dalje gubi više od 40% vode zbog starih cijevi, dodala je Ana Pavičić Kaselj, ekonomska stručnjakinja s Instituta za razvoj i međunarodne odnose.
Stoga se postavlja pitanje trebaju li Zagrebački holding spašavati isti ljudi koji su ga u katastrofalno stanje doveli i to po istom principu obećavanja rješavanja problema, ali bez konkretnih planova i projekcija. Stranka te pojedini članovi uprave i Nadzornog odbora Holdinga te ostale ugledne udruge smatraju da je odgovor na to pitanje odlučno "ne", zaključila je Kvakić.
>>Bandić: Ništa neće zaustaviti plan restrukturiranja Holdinga
>>'Mala nam je penzija, pojede ju brzo Holding...'
>>Iz Holdinga šire optimizam: 2014. dočekujemo na nuli