vodoopskrba i odvodnja:

Ilegalnim korisnicima vode nakon 1. prosinca režemo cijevi

Štefica Mihalic vodovod
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
1/4
24.09.2014.
u 09:00

Direktorica Vodoopskrbe i odvodnje Štefica Mihalić na Dežurnom telefonu sa čitateljima Večernjeg lista o ugradnji vodovodne mreže, polaganju kanalizacijskih cijevi, ugradnji vodomjera...

Od 1. prosinca svim ilegalcima cijevi za vodu bit će presječene. Najavila je to direktorica Vodoopskrbe i odvodnje Štefica Milhalic koja je dežurala na liniji gradske rubrike u društvu rukovoditelja Službe investicija Tomislava Runtića. S građanima su razgovarali o gradnji vodovoda do njihovih kuća, ugradnji vodomjere, računima...

::Na cesti ispod Mosta mladosti već 20 godina su začepljeni slivnici i odvodi. Kada ćete to očistiti?

Ekipa će izaći van odmah danas da se to riješi.

::U Samoboru, Domobranska ulica ima ilegalnih priključaka koje smo prijavili. Kad će se te ljude kazniti?

Mi smo tijekom ljeta išli s javnom objavom da svi koji su ilegalno priključeni na vodovod moraju svoj status legalizirati inače ćemo ići u rezanje cijevi.

::Pola naše ulice u Svetoj Klari ima kanalizaciju, a pola ne. Za vrijeme kiša bile su poplave i septičke su procurile van. Kada ćete dovršiti odvodnju?

Jedan dio kanalizacije u Svetoj Klari je napravljen, još jedan dio treba napraviti. U Posedarskoj - Čavoglavskoj je nedavno izgrađena kanalizacijska mreža i odnedavno građani podnose zahtjeve za priključke. Ostatak mreže se projektira u ulici Franje Malnara i odvojcima, što financira služba za mjesnu samoupravu. Isto bi se trebalo omogućiti i vama što se tiče odvodnje i oborinskih voda. Ako vaša ulica nije uvrštena u plan samouprave, mi ćemo je uvrstiti u naš idući plan.

::Nada Levak: Naša kanalizacija u Markuševcu je izgrađena u okviru akcije mjesne zajednice. Kad smo prije nekoliko godina pokušali dobiti priključak, bilo nam je puno platiti 14 tisuća kuna jer smo već dio platili samodoprinosima. Postoji li način da nam se prizna to ranije ulaganje u kanalizaciju?

Kolege koje su došle na ilegalni priključak provjeravali su koji su priključci rađeni preko mjesnih zajednica. Sve što se može preko mjesne zajednice dokazati da ste sudjelovali u izgradnji, onda se putem te zajednice treba napraviti zahtjev za prijenos vlasništva tih cjevovoda na ViO. Smanjili smo cijene priključaka od 10 do 17 posto. Što se tiče legalizacije, nema zakašnjenja. Legalizacija pojedinih priključaka je do 1. 12. što smo javno definirali. Ako nemate priključak, nemate što legalizirati. Ako vam treba samo priključak vi ćete platiti samo priključak vode. Dođite u Folnegovićevu 1 kako bismo vam dali potrebne informacije i točan izračun vašeg priključka.

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

Foto: Sanjin Strukić/Pixsell

::Kome se mogu obratiti vezano za to što mi iz kade i zahodske školjke iz odvoda izlaze mušice po kući?

Dežurni telefon dispečera je 01 6163222. Službenici će utvrditi je li problem u odvodima ili cijevima. Provjerit ćemo priključak.

::Kako netko za dug za neplaćenu vodu od 2100 kuna može dobiti tri tužbe od po 1300 kuna?

Odvjetnički uredi pokreću ovrhe, a ne može se pokrenuti ovrha na dug koji nije stvoren. Nemoguće je nešto utužiti što ne postoji.

::Stanujem u staroj zgradi i zanima me na koji način se mogu ugraditi vodomjeri, pojedinačni i zajednički? Kada će pravilnik o ugradnji stupiti na snagu i gdje ga ja mogu pročitati.

Mi smo od 12. rujna od Agencije za tržišno natjecanje dobili mjere oko ugradnje internih vodomjera i vi ugovor o ugradnji možete sklopiti s izvođačem, odnosno ponuditeljem koji je i dosad to obavljao. Sad to ne radi samo ViO. Možete se javiti u ViO i zatražiti interni vodomjer, a uputit ćemo vas točno u proceduru koji dio će ostati vama na održavanje, a koji dio ide onom ponuditelju koji će vam očitavati podatke. Morate se i s predstavnikom stanara dogovoriti jer svakih pet godina mijenjamo vodomjere, a ako idete na daljinsko očitavanje ponuditelji vam ne stavljaju mehaničke, nego samo vodomjere na daljinsko očitavanje. Zbog toga morate mijenjati i glavni impulsni vodomjer za daljinsko očitavanje.

Ako je u redovnoj proceduri zamjene, ViO financira taj dio, a ako nije onda razliku cijene za ugradnju vodomjera plaćate iz pričuve zgrade. Na teret stanara zgrade ide glavni vodomjer, a sekundarni na teret vas koji ste ga ugradili. Cijene internih vodomjera određuju ponuditelji. Ako živite sami i ako nemate veliku potrošnju, preporučamo vam ugradnju internih vodomjera.

::Račun za vodu dolazi prekasno. Jedino Vodovod dolazi nakon svih uplatnica. Možete li to promijeniti?

Vidjet ćemo kakve su mogućnosti da se uskladimo s vremenom ostalih komunalija.

::Vladimir Jurić: Godinama slušam o sanaciji magistralnog cjevovoda na Aleji Bologne. Kada će to početi?

Počinjemo 1. listopada s radovima, investicija je 30 milijuna kuna. To je jedan od naših većih projekata.

::Boris, Kozari putevi: Mi imamo kućice i imamo ilegalne priključke. Hoćemo li biti kažnjeni?

U srpnju je išla objava da svi oni koji su ilegalno priključeni i ne plaćaju vodu se prijave kako bi regulirali status. Snizili smo cijene priključaka, ali tri godine prosječne potrošnje morat ćete platiti. Izračunat će se potrošnja za vas kolika je i morat ćete to platiti. Nemojte čekati 1. 12. jer ćemo isključivati. Možete doći u Patačićkinu 1 i tamo ćemo vam izračunati koliko ćete platiti, a možete i na rate.

::Ivan Lečer: Prije 21 godinu prodao sam kuću u Dubravi, a prije dva dana sam dobio ovrhu na 500 kuna zbog neplaćenih računa za vodu. Što da radim?

Mi informacije o vlasnicima na koje se vode vodomjeri dobivamo od Gradskog stambenog (GSKG) koji su posljednji put cjelokupnu evidenciju o vlasnicima nekretnina revidirali 2006. Moguće je da su za tu kuću povučeni stari podaci pa je najbolje da s dokumentacijom i po mogućnosti s novim vlasnikom dođete u Vodovod kako bi se ispravila pogreška jer vi s tim dugom očito nemate ništa.

::Stanujem u kući s tri odvojena stana, a svi imamo isti vodomjer. Problem je u tome što je vlasnik jednog stana umro još prije 12 godina, a njegov nasljednik ne želi račune prenijeti na sebe niti ih plaća. Također ne želi dopustiti ni da si ugradimo zasebne vodomjere. Tako sve ovrhe koje dolaze na ime pokojnika na kraju moramo platiti mi jer bismo u protivnom ostali bez vode?

Protuzakonito je da računi dolaze na pokojnu osobu, a kako nasljednik ne želi na sebe prebaciti račune predlažemo vam da se javite u GSKG koji vodi evidenciju o svim umrlim osobama. Oni će pokrenuti zakonski dozvoljene metode da se djeluje na tu osobu da napravi prijenos računa na svoje ime putem MUP-a. Kad inače imamo takve susjede koji nisu dobronamjerni postoji zakon koji to rješava, u konačnici, osobu se zbog toga može i tužiti jer je u prekršaju.

::Branko Šušković iz Medvedskog brega (Gornja Dubrava): Prije 50 godina dobili smo vodu, a do danas još nemamo izgrađenu kanalizaciju. U zadnje četiri godine napravljeno je 500 metara i otada ništa. Kad ćemo dobiti kanalizaciju?

Gornja Dubrava je u zoni koja nije pokrivena skroz kanalizacijom no to će nam sljedećih godina biti jedan od prioriteta jer i prema direktivama EU moramo svo područje koje pokrivamo premrežiti i s vodovodnom i kanalizacijskom infrastrukturom. Što se tiče ulice, sva dokumentacija je pripremljena i dobivene su dozvole. Novac je osiguran, a u tijeku je javni natječaj za izvođača radova. Ukoliko u roku od mjesec dana dobijemo ugovor o gradnji do kraja godine nastavit ćemo radove.

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Foto: Davor Višnjić/Pixsell

::Štefica: Vlasnica sam poslovnog prostora u stambenoj zgradi pa me zanima mogu li zatražiti zaseban vodomjer jer nisam zadovoljna visinom računa. Mogu li dobiti svoj vodomjer i račune po potrošnji?

Mi smo prema odluci Agencije obvezni svima omogućiti zasebne vodomjere, a procedura je jednaka kao i za stanare zgrade. Dakle, potrebno se dogovoriti s predstavnikom stanara da se zamijeni glavni vodomjer u impulsni dok ponudu za interne vodomjere možete zatražiti od tvrtki koje se bave tim poslom na tržištu. Zgrada će platiti trošak zamjene glavnog vodomjera ako nije prošlo pet godina od posljednje zamjene, dok vi morate platiti ugradnju internog vodomjera.

::Josip Šipek, Ledinski put - Blato: Što je s gradnjom odvodnje u Sunskoj ulici te Ledinskom putu i odvojcima? Tu se Vodovod kilavi jer, koliko znamo, sve je već spremno za radove pa nas zanima kad će to biti?

Imamo osiguran novac za početak radova i sve dozvole. Tu su sporne jedna do dvije čestice gdje još nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Početak radova je predviđen za ovu godinu no sve ovisi o rješenju imovinkih pitanja. Molimo i vas da apelirate na svoje susjede koji koče projekt da se to čim prije riješi. Nadamo se da će se to ubrzo riješiti pa će i izgradnja krenuti. Vi tamo često i plivate, a kako je u planu izgradnja i crpne stanice riješio bi se osim kanalizacije i problem odvodnje pa molimo vlasnike da se riješe sporovi.

::Stana Barukčić, Ulica Kate Mlinarić, Blato: Kad ćemo dobiti kanalizaciju? Našom ulicom je prošla do pola i sve je stalo. Kad će se nastaviti radovi, ja nemam svaki mjesec 250 kuna za čišćenje septičke jame?

Ta kanalizacija je započeta kreditom Europske banke još 2008. , provjerit ćemo do kud je projekt stigao i kad će se nastaviti izgradnja.

Komentara 3

DU
Deleted user
12:38 24.09.2014.

1.prosinca a koje godine?

ZA
zahira45
10:33 24.09.2014.

I tako...osnovi resurs zemlje nije dostupan čovjeku koji nema para. Oduzela Država i vodu...s kojim pravom pitam se?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije