Pazeći na svaku kunu u kućnom budžetu, mnogim Zagrepčanima, ali i stanovnicima Velike Gorice, Samobora i okolice zamjena ove godine za more dva su gradska bazena na otvorenom – onaj na Mladosti i Šalati. Dok će neki izdvojiti stotinjak kuna za jednodnevnu povratnu kartu do Crikvenice ili Baške, drugi će radije platiti ulaznicu za bazene, i to za tri puta nižu cijenu. Koliko su bazeni popularni, govore i brojke, tijekom vikenda na Mladosti se kupa više od dvije tisuće kupača, a na Šalati njih oko tisuću.
Večernjakov tim odlučio je zato na dva bazena provjeriti uslugu, ponudu, čistoću te cijene i zadovoljstvo posjetitelja na spomenutim gradskim objektima starim trideset odnosno šezdeset godina.
Nedostaje ležaljki
– Budžet nam je limitiran, jer smo na gradskom proračunu, ali uspijevamo održavati bazen u najboljem stanju. Mali bazen i praćakalište čisti robot, a veliki bazen, dubok 5,4 metra, ronilac s bocama – kaže rukovoditelj Šalate Zvonimir Perko te dodaje da se voda u bazenu, 4000 kubika, izmijeni dva do tri puta dnevno. Svaka dva sata kontroliraju i razinu klora, a Zavod za javno zdravstvo radi analizu vode jednom mjesečno. Jednako je i u bazenima na Mladosti, jer oba spadaju pod istu tvrtku – Ustanovu za upravljanje sportskim objektima.
– Voda je toliko čista da se može i piti – dobacuje umirovljenik Božidar Lalić (61), starosjedilac na Šalati, koji se tamo kupa već desetljećima. Zadovoljan je čistoćom i Franjo Barbić (61), koji barem dva puta tjedno dovodi svoje unuke, šestogodišnjake Davida i Nou, na bazene na Mladosti. Bazeni na Savi odlična su zamjena i 33-godišnjoj Jeleni Mrvoš, na more ide idući tjedan, pa godišnji u Zagrebu koristi za hvatanje boje s kćeri Lucijom (5).
– Moglo bi biti malo više sadržaja za djecu i nešto konkretnije za jelo – kazala je Mrvoš. U ugostiteljskom objektu unutar bazena, koji daju u najam, naime, na meniju je samo gotov sendvič. Oni težine od 160, 170 i 180 grama koštaju 16 kuna, a od 190 i 210 grama – 17 kuna. Šalata pak uopće nema sendviče u svojoj ponudi, no malo izvan sportsko-rekreacijskog centra postoji kiosk/pečenjara s brzom hranom. Kava s mlijekom u oba objekta košta devet kuna.
U cijenu ulaznice od 30 kuna za odrasle vikendom ulaze i besplatne ležaljke i suncobrani iako ih imaju malo s obzirom na broj posjetitelja.
– Imamo pedesetak komada jednoga i drugoga, tako da tko dođe prvi ujutro, prije ih zauzme – kazala je samostalna organizatorica programa na Mladosti Sanda Perkov. Na Šalati pak imaju dvadesetak komada manje. No kako bi bili pratili trendove u gradu, ugostiteljski objekt pokraj bazena, nekadašnji kafić Papaya, za mjesec dana postat će hostel s deset soba.
Praćakalište na Šalati
Obitelji s djecom, studenti, zaposleni, oni u potrazi za rekreacijom... na bazene dolaze svi profili ljudi. Nije čak ni bitno da su plivači. Šalata organizira školu plivanja i za odrasle i za djecu, a uživati mogu i u malom bazenu dubine 120 cm. Uživati na Šalati mogu i bebe, u malenom praćakalištu, a jedna od njih je i dvogodišnja Marta, koju na Šalatu dovodi majka Margareta Dadić (34). Tamo dolazi upravo zbog, kako kaže, odlično uređenog prostora za najmlađe.
>> Besplatno na kupanje, tenis, mačevanje i...
a zasto bazeni rade samo do 19h?...alooo ljeto je ,pa trebali bi barem do 22h