Postavljene kamere i blage kazne za sve one koji sprejevima nagrđuju pročelja zgrada pod izlikom ulične umjetnosti nisu dovoljne.
Shvaća to i sam gradonačelnik Milan Bandić, i to nakon što je diljem grada postavljeno tristotinjak kamera, što iz sigurnosnih, ali i razloga lakšeg identificiranja grafitera.
Pa gradonačelnik Bandić sada naglas razmišlja o strožim kaznama. I to onoliko strožim da istodobno postanu preteške za novčanike prijestupnika. Točnije, kako to kaže gradonačelnik, novčanike njihovih roditelja.
– Tata i mama moraju se zadužiti dvadeset godina da plate dečecu 50 tisuća eura fasadu na cijeloj zgradi. Ne dva kvadrata, nego cijelu fasadu – ideja je gradonačelnika Bandića. S tom će primisli i pred novu vladajuću garnituru, pa će i od nove vlade Bandić zahtijevati više sluha i pomoći za rješavanje ovoga gradskog problema, tako da će inzistirati na izmjeni zakona i oštrijim sankcijama kako bi se zagrebački grafiteri napokon doveli u red.
I to gradonačelniku i ne bi bila tako loša ideja da Zagrepčanima nije prije samo godinu i pol obećao izradu programa za sprečavanje vandalskog grafitiranja jamčeći i da će te “vandalske prijestupnike” kažnjavati s 500 sati društvenog rada.
Ništa od toga jer na snazi je odavno postojeća obveza suvlasnika zgrada da u pričuvi osiguraju novac za prekrivanje grafita, s obzirom na to da ih komunalni redari, ako kamere i snime počinitelja, ne mogu sve pronaći i kazniti.
Prije godinu i pol evidentirana su 154 slučaja nedozvoljenog grafitiranja, danas ih je dvjestotinjak. Takvi vandali imaju najviše do 22 godine, kako su Zagrepčane informirali iz Grada, a svojim su vandalizmom oštetili stotinjak pravnih i četrdesetak privatnih osoba.
Ambicija je tada, kao i ova sada da će Vlada riješiti gradski problem, bila velika – u Gradu su se hvalili i izradom karte grafita po gradskim četvrtima. Hvalili, ali ne i izradili. A grafiti su i dalje na pročeljima grada.
Kako vele u susjednoj BiH: Šareno, bhu dali drago! I nitko ni da spomene kolika je cijena tih spray doza (30-40 kn) i koliko oni investiraju novca u to da zašarene grad baš po svom ukusu. Na nekim želj. postajama su začrčkali čak i satove jer nema majci da bi netko tko čeka vlak pogledao koliko je sati, a bez da se divi njihovoj umjetnosti. Za ne vjerovati da se to sve desetljećima tolerira!?