Smanjeni PDV za ugostiteljstvo nije ponukao zagrebačke ugostitelje i na niže cijene omiljenog im crnog napitka. No pronašli smo jednog koji će se ipak odvažiti na taj korak.
– Definitivno ću sniziti cijene, kava i čaj pojeftinit će za kunu te će odsad kava s mlijekom koštati 9, a čaj 11 kuna. Ovo sniženje poreza sjajna je stvar, smatram da je trebalo puno prije to napraviti – kaže ugostitelj Nenad Brajković, vlasnik kafića u Frankopanskoj ulici.
‘Jedva izdržimo mjesec’
Problema nema, kaže nam, ni s fiskalnom blagajnom iako je još u fazi privikavanja. I dok je Brajković rijedak primjer, opravdanja ostalih ugostitelja za zadržavanje cijena gotovo su svugdje ista, a to su visoke cijene najma, nabave...
– Cijene kave i čaja neće se sniziti, nameti su nam ionako preveliki, jedva izdržimo mjesec, zbilja nema prostora za snižavanje cijena – kaže tako Marko Mišković, konobar kafića na zagrebačkom Britancu.
Isto smatra i vlasnik kafića u Importanne centru.
– Nema ni govora o smanjenju cijena. Radije ćemo zaposliti još radnika. Mišljenja sam da je bolje još nekome dati posao nego snižavati cijene – kaže nam vlasnik.
Inače, cijene espressa u Zagrebu kreću se od pet do devet kuna, dok je kava s mlijekom od sedam do 14 kuna. Najviše su cijene kave, naravno, u centru grada.
Konobar Ivan iz kafića Retro tako veliku kavu s mlijekom i keksom poslužuje za devet kuna, a unatoč nižoj stopi PDV-a zadržat će postojeću cijenu.
Fiskalne blagajne im dobre
– Nitko to neće napraviti, siguran sam – iskreno je ideju o smanjenju cijena napitaka komentirao Ivan kojem fiskalna blagajna usporava posao.
Na njih se većina konobara i vlasnika kafića brzo naviknula iako neki upozoravaju na padanje sustava.
– Dobro nam ide s fiskalnim blagajnama, no da su brže, bilo bi bolje – kaže Goran, konobar poznatog lokala u centru grada. Matija Ksenić, voditelj kafića u Tkalčićevoj ulici, kaže da je uvođenje fiskalnih blagajni pametan potez unatoč činjenici da s njima ima problema.
– Trebalo je riješiti problem onih nepoštenih – zaključio je Matija.
>>Skuplji kruh, cijene u kafićima niže? Javite nam svoja iskustva
a zašto bi spuštali cijene dok su stolovi puni