U posljednjih 15-ak godina Grad Zagreb investirao je milijarde u megaprojekte, kako ih je nazvao na svojoj službenoj internetskoj stranici. U to su uključeni Sopnica Jelkovec, Jakuševac, pročiščivać voda, niskopodni tramvaji, Muzej suvremene umjetnosti... sveukupno deset projekata čija će vrijednost do 2028. godine biti otprilike 13,7 milijardi kuna. A kao realizator potpisat će se Milan Bandić.
Kaotična realizacija
No, koliko su ti projekti, za koje su Zagrepčani dali novac, zapravo isplativi? Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine kaže da Zagrebu trebaju razvojni projekti, no nije zadovoljan kad vidi da idu na štetu građana, kao kada je riječ o odlagalištu na Jakuševcu. A što o opravdanosti tih investicija misle ostali gradski zastupnici?
- Projekti se nisu odvijali po planu koji bi Grad trebao imati. Išlo je to sve kaotično i nedovoljno transparentno. Građani ne znaju što ih čeka - rekla je Morana Paliković Gruden (HNS), potpredsjednica Skupštine.
Loše investicije kritizirao je i predsjednik HSLS-a, Darinko Kosor.
- Sopnica - Jelkovec je najneuspješniji projekt u povijesti grada, utrošeno je 300 milijuna eura, a pola stanova je prazno. Što se tiče Jakuševca u obliku glinene kade, nikada nije trebao ni postojati, a aneks ugovora gradonačelnika i ZOV-a je za državno odvjetništvo. Ne vidim megaprojekte nego mega-promašaje - kaže Kosor.
Vrtići umjesto stanova
Da većina projekata nema podršku HDZ-a, objasnila je predsjednica kluba Margareta Mađerić koja tvrdi da su strateški projekti trebali biti domovi za djecu i umirovljenike, kao i vrtići, “nešto od čega građani doista imaju koristi”.
U obranu investicija stao je pak pročelnik gradskog Ureda za gospodarstvo, Ladislav Prežigalo.
- Što da kažem. Podavili bi se da nismo uložili u sanaciju Jakuševca. Što se tiče Sopnice - Jelkovec, moramo ljudima omogućiti da žive. Bez investicija nema napretka. Sve što smo napravili je bilo potrebno - kazao je Prežigalo.
Jakuševac je tu najmanji problem. Radi se o sanaciji jednog ekološkog problema, a to se ni u jednoj normalnoj zemlji ne naziva investicijom već nužnošću. Teorija kako je Sopnica najneuspješnija...To može izvaliti samo Jadrankin Kosor. Čudna je to familija. Od tih 300 milijuna kuna u neprodanim stanovima on ne vidi bar pet MILIJARDI koje ćemo morati platiti Bandićevim \"partnerima\" za pročistač otpadnih voda. Gradnja je koštala par stotina milijuna ura, a oklen su sada iskočile te milijarde...Da, to upravo istražuje Uskok i svi ostali. Malo je i njima čudno. Ukupan trošak za građane ovoga grada se predviđa iznad DESET MILIJARDI! Naravno da, kao vrhunac farse, pročistač neće biti u funkciji pa će Zagreb i dalje zagađivati Savu. Možemo samo misliti koliko bi sve skupa koštalo da se potpisala i gradnja treće faze. Zato je Sopnica \"mala beba\" prema nazovi pročistaču koji to nije niti će ikada biti. Ako uračunamo i famozne tramvaje, ukupan minus tih svih velikih \"investicija\" se sigurno penje iznad deset milijardi kuna.