Val zatvaranja trgovina, kafića, građevinskih obrta... zbog krize i sve manje kupaca nastavlja se i dalje. Od listopada prošle godine do danas u Šibeniku, Drnišu i Kninu zatvoreno je ukupno 170 obrta, bez posla je ostalo 270 radnika, a i oni koji su ostali rade s velikim minusom na računu. Čak tisuću i tristo obrtnika ima blokirane račune, a dugovi su im se popeli do vrtoglavih 155 milijuna kuna. Ako se stanje ne popravi, bez posla bi moglo ostati još 732 osobe.
"S kim ratujemo?"
– Kriza nije počela jučer, počela je još prije dvije i pol godina zabranom pušenja, pa zabranom rada nedjeljom, a sve je okrunila preporuka Vlade RH da se štedi. Novac je prestao kolati, a državna davanja ostala su ista... Što reći, vratili smo se u ratnu, 1993. godinu, samo što sada ne znamo s kim ratujemo. Jedan sam kafić već zatvorio, a u ovom drugom, na šibenskoj rivi, promet je pao čak 70 posto. Nekada sam zapošljavao 24 radnika, danas ih imam samo osam – kaže Vlado Kužina, vlasnik kafića Domald.
Hrvatska obrtnička komora Šibensko-kninske županije još je prošle godine tražila pomoć od Županije, gradova, općina i ostalih, upozoravala na problem, ali sve je bilo uzaludno, tvrde.
Tražili smanjenja
HOK traži smanjenje poreza na tvrtku, spomeničke rente, poreza na potrošnju, najamnina, traži smanjenje kamata na poduzetničke kredite, ali i na sve ostale komunalne usluge.
– Svjesni smo krize. Kako se koji gradski prostor u središtu grada isprazni, mi ga ponovno ponudimo, i to za 50 posto nižu najamninu. Međutim, događa se da poduzetnici i obrtnici sami licitiranjem podižu cijenu. Poduzimamo sve kako bismo pomogli obrtnicima – kaže Petar Baranović, dogradonačelnik Šibenika.