Jesu to clery? – pitanje je koje proizvođači jagoda čuju od svakog drugog kupca.
Ta je sorta, naime, najpoznatija među konzumentima ovog proljetnog ploda. Negdje su potrošači očigledno pročitali, kažu prodavači, da je ta sorta najslađa i najsočnija pa je sada i najviše traže. Zato je, logično, i najprodavanija.
Srcoliki izgled privlači kupce
– No zapravo rijetki su oni koji ih prepoznaju. To pitanje postavljaju za gotovo sve vrste koje prodajemo – kaže Emanuela Baturina koja jagode prodaje pet godina. Da kupci uistinu ne prepoznaju sorte, uvjerili smo se i sami, dok smo neko vrijeme stajali pokraj nekoliko različitih štandova u centru Zagreba, na kojima se prodaju jagode.
– Meni je samo bitno da su slatke i crvene – rekla je gospođa koja je svoju mjericu za 13 kuna kupila ispod tržnice Dolac kod gospođe Marice Švaljek, dok je gospodin u godinama dodao:
– Ja ću ove odnijeti ženi, da me ne špota jer kasnim doma – kazao je gospodin te sa sobom ponio upravo clery, sortu koja se već se dobro udomaćila na našem području. Izvorno talijanska vrsta proizvedena je prije 15-ak godina, no već se, kažu proizvođači, “aklimatizirala” na hrvatsko tlo i klimatske uvjete, a ujedno je i najotpornija vrsta. Srcolika su izgleda pa su zato kupcima privlačne.
– No kad su zrele, sve su fine – kaže Mario Mavračić, koji jagode proizvodi u Horvatima u gradskoj četvrti Brezovica. No on je od sorte clery odustao. Dvije godine zaredom nisu rodile kako su trebale pa je tu vrstu zamijenio sortom asia.
– Jednako su fine, a nema toliko rizika – kaže Mario Mavračić, koji jagode bere od 5 sati ujutro, a dan mu završava u 23 sata. “I tako mjesec i pol dana, koliko traje sezona”, dodaje. Uz ove dvije, zagrebački proizvođači jagoda okupljeni u udruzi Jagodni prsten uzgajaju više od 20 sorti. Tu su miss, alba, marmolada, premy, arosa, joly, mara des bois, laetitia, aprica...
– Alba ima punoću okusa, ali je čvrsta, miss je mekana, topi se u ustima, a marmolada je baš kao što joj ime kaže – za pekmez. Kod nas doma jagode znamo i zalediti, a izvadim ih iz škrinje kad mi trebaju za kolače. Stajati mogu godinu dana – opisuje Bosiljka Slunjski koja se proizvodnjom jagoda bavi posljednjih trideset godina. Ipak, za zaleđivanje je potrebno birati samo čvrste jagode, a kako bi ih se pripremilo na niske temperature, potrebno ih je ostaviti da odstoje u ledeno hladnoj vodi. Poseban je i postupak prilikom zaleđivanja. “Suhim” zaleđivanjem jagode se posipaju šećerom prije zamrzavanja, a mogu se zamrznuti i prelivene sirupom (šećer rastopljen u vodi).
Uz rum, liker od naranče...
Ove je sezone ipak najukusnijom proglašena jagoda albion, i to OPG-a Lojen. Karakteristike su te sorte da daje velike, sočne plodove, a vrlo je popularna, kažu proizvođači, za uzgoj izvan sezone. Od nje se može napraviti domaći liker ili sirup od jagoda, a ako želite samo uživati u okusu plodova, možete ih spariti sa šampanjcem, pjenušcem ili čak – sirom.
– No to bi morali biti svježi ili meki sirevi – preporučuju proizvođači. Jagode i šlag još su jedna omiljena kombinacija, slažu se i s acetom balsamicom, a ljube i čokoladu. Znalci tvrde da su ukusne i uz bijeli rum ili liker od naranče.
na placu ne možeš naći natpis o kojoj je sorti riječ, a najčešće prodavači ne znaju ni odgovoriti na pitanje o sorti - samo znaju da su uvijek tek ubrane, slatke i domaće.