Zovu ga milijunašem iz Kosnice. Na svom imanju od pet tisuća četvornih metara Anto Jurić, međutim, ne skriva novac, već – “flance”. A zagrebački vrtlari odavno znaju: žele li da njihova rajčica, batat, paprika, salata, kupus, cvjetača, kelj, patlidžan, brokula, krastavac, rabarbara, jagode, lubenice, majčina dušica, mažuran, menta, origano, ružmarin ili stevija uspiju kako treba, po presadnicu će doći k Jurićima.
Šteta za 400 gajbi rajčice
– Ne mogu točno reći otkad se bavim ovim poslom jer smo presadnice imali oduvijek. I ja sam se, kad sam bio dječak, s mamom bavio njihovim uzgojem, a onda i sadnjom – iskren je Anto Jurić, koji obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ima registrirano posljednjih trideset godina. Pomažu mu i supruga te djeca, ali i zaposlenici koje, kako kaže, jednostavno mora imati jer “flance” vozi i u Rijeku, Mali Lošinj, Split, a njegove biljke prodaju se i u poljoapotekama u Zagrebu i županiji, ispred trgovačkih lanaca, a i na gotovo svim sajmovima.
– Aktivni smo, jer kako drukčije opstati – objašnjava Jurić, koji je svakog dana već u četiri ujutro na nogama. Presadnice se moraju zalijevati, a zimi je plastenike nužno i grijati. Unatoč tome, ni njegov OPG ne mogu zaobići elementarne nepogode.
– Nedavno smo bacili 400 gajbi rajčice. Tjedan dana prije prodaje presadnice se moraju izvaditi iz plastenika kako bi se prilagodile vanjskim uvjetima i očvrsnule. Mi smo ih izvadili, a onda ih je uništio mraz – govori poduzetnik koji smatra da je, u odnosu na ostalu poljoprivredu, posao s presadnicama isplativ.
Stare sorte opet u modi
Posebno je ponosan na presadnice stevije, kojih godišnje uzgoji oko 200.000.
– Najveći smo uzgajivači ovog prirodnog zaslađivača u Hrvatskoj – kažu na OPG-u Jurić, na kojemu posebnu pažnju pridaju sjemenju koje sade te sortama povrća i voća čije “flance” uzgajaju. Stare sorte, objašnjavaju, sad su opet “u modi”, a na OPG-u stalno isprobavaju i neke nove kombinacije.
– Primjerice, istarska babura paprika, koja je, kad naraste, velika i sočna, bolja je od obične. Tako da uglavnom proizvodimo tu vrstu, iako gotovo od svakog povrća imamo po desetak različitih sorta – objašnjava Anto Jurić, koji presadnice onima koji ih na taj način naruče šalje i poštom.
Pazi se i na prirodu, pa se u plastenicima radi s tehnologijom tresetne kocke.
– U inozemstvu je ona trenutačno ekološki najprihvatljivija – kažu na imanju, na kojemu presadnice imaju i posebne čuvare: dva psa koja noću nerijetko i prespavaju u plastenicima. Unutra je miris mente, to ih smiri, a i toplo je, šale se na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu koje godišnje proizvede oko milijun presadnica.
>> S jagodom, kamilicom ili grahom pokreni svoj biznis i dobro živi
Svaki je posao izaziv,a ako se isplati tim bolje,motivje tu.Kasno u krevet,rano ustajati i bez tv i politike i na koncu se sve to dobro unovči i to je to.