Dok zagrebački obiteljski liječnici prosvjeduju zbog, kako kažu, loših uvjeta rada Grad, tvrdi predsjednik gradskog Odbora za zdravstvo dr. Dragan Korolija Marinić, sa 150 milijuna kuna financira čak osam tisuća udruga. Dio njih bavi se preventivnim akcijama poput mjerenja tlaka, šećera, kolesterola, plućne funkcije, a obiteljski liječnici koji bi mogli obavljati takve pretrage ne mogu si to priuštiti.
Nemaju za opremu
– Ne mogu si priuštiti godišnje odmore, bolovanja, pa ni sredstva za specijalizaciju jer nemaju novca – ističe dr. Korolija.
Obiteljski liječnik, objašnjava, koji je u zakupu ordinacije, a skrbi o 1800 pacijenata, nakon što plati mjesečne obveze i medicinsku sestru zaradi oko 6500 tisuća kuna – objasnio je dr. Korolija. S obzirom na to da se, kaže, skupi bolnički sustav može rasteretiti tako da obiteljski liječnici obavljaju primjerice manje kirurške zahvate, snimanja, spirometrije i sl., to im treba i omogućiti.
– S prihodima koje imaju oni ne mogu kupovati uređaje, a nije točno da u sustavu za to novca nema – tvrdi dr. Korolija i dodaje da se na različite intelektualne usluge i donacije iz proračuna godišnje izdvoji oko 500 milijuna kuna. Dodaje da smatra da bi se novac daleko bolje utrošio kada bi se liječniku obiteljske medicine kupio spirometar ili EKG da može raditi pretrage u ordinaciji.
– Donacija nekoj udruzi od 25 tisuća kuna jednaka je cijeni jednog spirometra – objasnio je dr. Korolija.
Poslije akcije k liječniku
Građani koji tijekom akcije i otkriju da im nije u redu tlak ili šećer, ističe, opet moraju svom liječniku.
Iz gradskog Ureda za zdravstvo, kažu, financiranje primarne zdravstvene zaštite iz donacija nije uobičajeno.
– O sredstvima s kojima raspolažu obiteljski liječnici treba skrbiti HZZO, a ne lokalna samouprava – rekao je pročelnik Ureda za zdravstvo dr. Zvonimir Šostar.