Zdravstveni apsurd

Milijuni udrugama za mjerenja tlaka, a liječnici nemaju za opremu

\'09.03.2011., Zagreb -  Ispred Hrvatskog zavoda za zadravstveno osiguranje u Margaretskoj ulici, lijecnici iz udruge KOHOM (kordinacija hrvatske obiteljske medicine) odrzali su prosvjed u znak podrsk
Željko Hladika/PIXSELL
Autor
Sonja Hoffman
14.03.2011.
u 20:10

Obiteljski liječnici ne mogu kupiti uređaje kojima bi pojedine pretrage mogli raditi u svojim ordinacijama

Dok zagrebački obiteljski liječnici prosvjeduju zbog, kako kažu, loših uvjeta rada Grad, tvrdi predsjednik gradskog Odbora za zdravstvo dr. Dragan Korolija Marinić, sa 150 milijuna kuna financira čak osam tisuća udruga. Dio njih bavi se preventivnim akcijama poput mjerenja tlaka, šećera, kolesterola, plućne funkcije, a obiteljski liječnici koji bi mogli obavljati takve pretrage ne mogu si to priuštiti.

Nemaju za opremu

– Ne mogu si priuštiti godišnje odmore, bolovanja, pa ni sredstva za specijalizaciju jer nemaju novca – ističe dr. Korolija.

Obiteljski liječnik, objašnjava, koji je u zakupu ordinacije, a skrbi o 1800 pacijenata, nakon što plati mjesečne obveze i medicinsku sestru zaradi oko 6500 tisuća kuna – objasnio je dr. Korolija. S obzirom na to da se, kaže, skupi bolnički sustav može rasteretiti tako da obiteljski liječnici obavljaju primjerice manje kirurške zahvate, snimanja, spirometrije i sl., to im treba i omogućiti.

– S prihodima koje imaju oni ne mogu kupovati uređaje, a nije točno da u sustavu za to novca nema – tvrdi dr. Korolija i dodaje da se na različite intelektualne usluge i donacije iz proračuna godišnje izdvoji oko 500 milijuna kuna. Dodaje da smatra da bi se novac daleko bolje utrošio kada bi se liječniku obiteljske medicine kupio spirometar ili EKG da može raditi pretrage u ordinaciji.

– Donacija nekoj udruzi od 25 tisuća kuna jednaka je cijeni jednog spirometra – objasnio je dr. Korolija.

Poslije akcije k liječniku

Građani koji tijekom akcije i otkriju da im nije u redu tlak ili šećer, ističe, opet moraju svom liječniku.

Iz gradskog Ureda za zdravstvo, kažu, financiranje primarne zdravstvene zaštite iz donacija nije uobičajeno.

– O sredstvima s kojima raspolažu obiteljski liječnici treba skrbiti HZZO, a ne lokalna samouprava – rekao je pročelnik Ureda za zdravstvo dr. Zvonimir Šostar.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije