VAŽNE IZMJENE

Može li zagrebački GUP pasti? Tomašević je u utrci s vremenom, ima još samo dva i pol mjeseca

storyeditor/2025-01-29/PXL_210323_98975295.jpg
30.01.2025.
u 09:41
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Treća javna rasprava trebala bi biti u veljači, a izglasavanje u travnju. Prije toga dokument mora dobiti suglasnost Ministarstva graditeljstva, a bude li opet morao na popravak, kažu, ostaje još jedna šansa

Postupak je trajao više od dvije godine. Deseci sastanaka održani su s predstavnicima gradskih četvrti kako bi se utvrdili njihovi prioriteti, a onda su nebrojeno puta za stol sjeli i djelatnici gradskoga Zavoda za prostorno uređenje koji su "češljali" urbanističke planove, zakone, pravilnike i odluke. Prije nego što se uopće počelo s izradom dokumenta, održana je i tribina, kao i internetsko savjetovanje o njegovim nacrtima, a dobivena su i očitovanja više od 50 nacionalnih i lokalnih javnih tijela. Od svibnja 2022. do srpnja 2024. radilo se na izmjenama i dopunama Generalnog urbanističkog plana Zagreba, koje se "prostiru" na više od 350 stranica, i to bez karata i drugih grafičkih priloga.

Što je s "gradskim projektima"

Ljetos je provedena i prva javna rasprava na kojoj je stiglo više od 2000 komentara, primjedbi i prijedloga, a onda je u jesen, nakon dodatnih korekcija, obavljena još jedna. Dokument je s konačnim revizijama u listopadu poslan na suglasnost Ministarstvu graditeljstva, no ovoga su tjedna iz resora Branka Bačića poručili Gradu da izmjene GUP-a moraju na popravak, a zbog broja ozbiljnih grešaka koje su pronašli treba se provesti i još jedna javna rasprava. Premda je na koncu rekao da će udovoljiti zahtjevima, gradonačelnik Tomislav Tomašević jučer se obrušio na Ministarstvo, kazavši da su proveli tri mjeseca "kopajući" po dokumentu samo kako bi pronašli greške koje to, ustvrdio je, ustvari nisu.

A zamjerku je Ministarstvo imalo na to što se izmjenama GUP-a propisuje obveza provođenja arhitektonsko-urbanističkih natječaja u slučajevima kad je riječ o investicijama u urbanoj jezgri ili se grade neboderi viši od devet etaža. Dio dokumenta također propisuje da se za neke lokacije moraju izraditi urbanistički planovi uređenja, a u međuvremenu se mogu izvesti tek manje korekcije na postojećim građevinama. Ministarstvo je ustvrdilo da to nije u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju, koji je mnogo blaži.

storyeditor/2025-01-29/PXL_210323_98975295.jpg
1/9

– Mi smo propisali nadstandard kako se ne bi radio neboder u obliku, recimo, žutog krastavca, a Ministarstvo traži da ukinemo tu odredbu, da zahtjeve spustimo na zakonski minimum i da od investitora ne tražimo provedbu natječaja – kazao je Tomašević.

Jedna od primjedbi vezana je i za određene pojmove i procedure, poput gradskih projekata. U nekadašnjoj verziji GUP-a bilo ih je 58, ona iz lipnja 2024. taj je broj svela na 10, a prema posljednjim izmjenama, ima ih devet, primjerice Blok Badel i kampus na Borongaju. Dokument propisuje i postupak izrade programa gradskog projekta, no Ministarstvo je ustvrdilo da takvu proceduru zakon ne poznaje. Zašto to tvrde kad je pojam gradskog projekta u GUP-u još od 2003., upitao je Tomašević, a nama su iz Ministarstva jučer i odgovorili.

– Nije sporan pojam, već to da procedura donošenja gradskih projekata i tzv. mješovita namjena nije određena u skladu s pravilnikom o standardu elaborata prostornih planova. Stoga je zatraženo da se uskladi s člancima 3. stavak 1. podstavak 23., 55., 56., 61. i 114. Zakona o prostornom uređenju. Naime, namjena prostora te uvjeti njegova uređenja moraju biti određeni prostornim planom, u ovom slučaju GUP-om – objasnili su. Napomenuli su i da im je za očitovanje na dokument trebalo tri mjeseca jer riječ je o vrlo opsežnim izmjenama pa su morali detaljno proći sve odredbe.

Grad bi, da rezimiramo, greške trebao ispraviti te izmjene poslati na treću javnu raspravu, a ona će se, rekao je Tomašević, održati u veljači i vjerojatno trajati osam dana. Cilj mu je da se izmjene GUP-a usvoje u ovom mandatu, dodao je, prije raspuštanja Gradske skupštine, odnosno negdje u travnju. To znači da se ide u utrku s vremenom, a radit će, napomenuo je, dan i noć. Za dorađene izmjene pak također će najprije trebati dobiti suglasnost, a ne bude li ni u tom slučaju sve u redu, kazali su nam u Ministarstvu, imaju pravo na još jednu javnu raspravu.

Smije li biti stroži od zakona

A dok traje proceduralna zavrzlama, arhitekti i urbanisti raspravljaju o tome koliko su greške Grada uistinu velike te smije li GUP kao prostorni plan jedinice lokalne samouprave biti stroži od zakona.

– Dopis Ministarstva sveo je izmjene GUP-a na pravnu analizu, koja se stavlja iznad stručne. I sad se napokon vidi da Zakon o prostornom uređenju nije dobar, što mi govorimo već 11 godina – istaknuo je Ivan Križić, predsjednik Društva arhitekata Zagreba. Njegov kolega Tihomil Matković kazao je da je svjestan važnosti zakona, no i da bi pravo na upravljanje vlastitim prostorom trebalo prepustiti gradovima i općinama. – Prostorno planiranje je nešto što se radi na lokalnoj razini, planom detaljnijeg karaktera – zaključio je.•

Ključne riječi

Komentara 4

TM
trаde_mark
16:13 30.01.2025.

Ja sam svoj sendvič krvavo zaradio.

TM
trade_mark
11:54 30.01.2025.

kriminalna organizacija će učiniti sve što je u njenoj moći da GUP padne. ustvari, ne moraju se oni ni truditi, ministarstvo samo može reći da ne valja. bez argumenata i pojašnjenja. jer oni to mogu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije