Socijalna slika i standard u nekoj sredini, najočitije se ogledaju kroz broj i način života najsiromašnijih i najugroženijih ljudi. U isto vrijeme odnos mjerodavnih ustanova vlasti prema njima, pokazatelj je napretka i snage društva. U općini Ljubuški povećan je broj zahtjeva Centru za socijalni rad za jednokratnom novčanom pomoći. Kada se govori o socijalnoj slici, nažalost, na nju negativno utječu i umirovljenici, budući da je njihova mirovina u prosjeku daleko ispod prosječne plaće u Federaciji BiH (oko 800 KM), a također i nezaposleni. U ljubuškoj općini ima 2883 umirovljenika i 2136 nezaposlenih osoba prijavljenih na Zavodu za zapošljavanje i mnogi od njih opterećeni su različitim životnim teškoćama.
Porodilje, umirovljenici...
- Imamo veliki pritisak za smještaj u ustanove umirovljenika koji žive sami, to nam se povećalo, a toga dosad nije bilo. Obraćaju nam se za jednokratnom novčanom pomoći nezaposlene osobe, porodilje i njihove obitelji, koje imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć od 500 KM nakon poroda za opremanje bebe, i šest mjeseci na porodiljnu naknadu koja je promjenjiva i iznosi malo više od 100 KM mjesečno. To su mladi ljudi, nezaposleni, dobiju dijete, upadnu u novčane teškoće i traže pomoć, primjerice, za kupovinu hrane djetetu, za nabavku odjeće i obuće, na ime plaćanja režijskih troškova i za druge potrebe. Prije koju godinu vrlo mali broj ljudi sa Zavoda za zapošljavanje nam se obraćao za neku pomoć, a u posljednje vrijeme to se povećalo - kaže Jozo Barišić, ravnatelj Centra za socijalni rad u Ljubuškom.
Radnici na čekanju
Jednokratne novčane pomoći traži i dio radnika bivših ljubuških socijalističkih poduzeća (Famos, Soko, Tkaonica... ) koji su ostali na tzv. čekanju, nisu uredili svoj položaj unutar poduzeća nakon privatizacije, nemaju ni zdravstvenu zaštitu, zapali su u teškoće, bolesni, bez primanja. Na području općine Ljubuški ukupno je 261 korisnik stalne socijalne pomoći, a ona iznosi 80 KM mjesečno.
Na području općine Ljubuški 261 korisnik socijalne pomoći
Uglavnom su to osobe starije od 65 godina, nesposobne za rad, koje nemaju nikoga svoga, koji su ih u skladu sa zakonom dužni uzdržavati
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.