"Zbrkani su nam osjećaji. Sljedeći tjedan Radio Student prestaje sa emitiranjem programa sa legendarnog 5.kata Lepušićeve, jer kreće obnova zgrade FPZG, stradale u potresu, a mi privremeno selimo ulicu dalje."
Tako započinje objava na Facebooku jedne od najdugovječnijih studentskih radijskih postaja u Europi, zagrebačkog Radio Studenta. Neprofitni "radio koji nije za svakoga" odgojio i educirao je generacije i generacije novinara-studenata-urednika s Fakulteta političkih znanosti u Lepušićevoj 6 (i šire) čiji je peti kat bio dom radiju posljednjih 26 godina.
Zbog obnove zgrade fakulteta koja je stradala u potresima 2020., radio koji nije samo običan fakultetski medij već desetljećima i jedan od glavnih faktora u zagrebačkoj alternativnoj sceni, sada seli na novu lokaciju.
"Koliko danas znamo, ne vraćamo se više na 5.kat u koji su se imprintali svi brojni suradnici radija, gosti, bendovi..., a nedostajat će nam i terasa na kojoj smo se formalno i neformalno družili i koja je bila važna gotovo kao studio ili režija... No, u jedno treba biti siguran, gdje god bili, ostat ćemo isti kao svih ovih 26 godina - radio koji nije za svakoga.", piše ekipa radija koja u prosjeku tjedno producira pedesetak emisija, a godišnje petim katom prođe oko 150 suradnika.
Brojke su to kojih se ne bi posramile niti mnogo veće postaje, a od svoje stare lokacije ekipa se oprostila fotografijom uz mural koji je oslikao umjetnik Stipan Tadić. Selidba počinje sljedeći tjedan, kutije su već na petome katu, no na žalost mural neće moći ponijeti, ali sa Studenta za kraj poručuju:
"Slikali smo se na brzaka, mi koji smo se tu zatekli, ali pozdravljamo stotine i tisuće ljudi koji su prošli kroz Radio Student, jer bez njih bi ovo bio samo običan, a ne ovo čudo od radija... Ovo je možda kraj jedne ere, ali počinje nova. Voli vas Radio Student!"
Za svoje slušatelje su pripremili i "malu radio dramu" u kojoj su dugogodišnji urednici jutarnjeg programa Franka Štrkalj i Nenad Talijančić saželi uspomene na peti kat brojnih suradnika radija.
Radio Student je prepoznat kao aktivistički i kritički, usmjeren ka široj populaciji, iako je zadržao identitet studentskog medija, te proizvodi program koji sadržajem odskače od većine radijskih postaja. Specifičan glazbeni odabir, vođen kriterijem kvalitete, a ne trenda i koji promiče „alternativniju“ i nezavisnu glazbu domaćih i stranih autora priskrbio mu je epitet: „Radio koji nije za svakoga“. Usprkos skromnoj razini koncesije, prema podacima istraživanja tržišta, Radio Student je jedna od 10 najslušanijih radijskih postaja u Zagrebu.
Tjedno se na Radio Studentu realizira i emitira 54 različite tematske emisije, u čijoj realizaciji sudjeluje 147 suradnika, većinom studenata – volontera, a prošle akademske godine samostalno je proizvedeno i emitirano 3.323 radijske emisije u kojima su korištene sve raspoložive novinarske forme.
Kvalitetu programskih sadržaja prepoznalo je i Vijeće za elektroničke medije koje putem Fonda za pluralizam medija kontinuirano podupire njihovu proizvodnju. Emisije „Studomat“ i Homo Politicus“ dobitnice su Posebne rektorove nagrade, a sam Radio Student dobitnik je nagrade za Najbolji audio image.
Jesu to oni koji studiraju do 35-te?