Nasilje u vezama i partnersko nasilje muško su pitanje. Potreban je kontinuiran rad s mladićima uz podršku zajednice, na redefiniranju maskuliniteta, na način da obrana časti nikako ne uključuje nasilje, zaključci su javne tribine naziva "Nasilje u adolescentskim vezama i partnerskim odnosima te korištenje rodno transformativnog pristupa u radu s mladićima kao alata prevencije" koja je jučer održana u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Kao jedan od važnijih uzroka rodno uvjetovanog nasilja pojavljuju se neprikladni rodni konstrukti koji žene stavljaju u inferiornu poziciju, a muškarce potiču da brane čast i dominaciju silom. Rodno osviješteni pristup u radu s mladima potiče mlade na redefiniranje šetnih rodnih konstrukata, kao preduvjet izgradnji pravednijih i jednakijih odnosa između muškaraca i žena, neki su od zaključaka.
Prezentirani su rezultati najnovijih istraživanja iz Hrvatske i svijeta, uključujući longitudinalnu studiju provedenu u SAD-u, Healthy teens koja je kroz razdoblje od osam godina promatrala kretanja nasilja u vezama adolescenata, jedinstvenu u svijetu.
Profesorica Pamela Orpinas naglasila je da se moraju diferencirati razine nasilja, kako bi žrtve jasnije prepoznale i posljedično prijavile nasilje. Upravo neprijavljivanje nasilja u romantičnim odnosima potiče održavanje nezdravih i nasilnih odnosa.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić rekla je da je riječ o nasilju koje se ne odvija samo u postojećim vezama, već uključuje zlostavljanje bivših partnerica i puno češće, partnera. Naglasila je važnost koordinacije između institucija s ciljem bolje provedbe postojećeg zakona o ograničavanju i suzbijanju tog nasilja, nedostatak koje i dalje rezultira tragičnim posljedicama.
>>Slatinac premlatio nevjenčanu suprugu i teško je ozlijedio