Mnogi su prolazeći Visokom ulicom na Gornjem gradu zastali kod čuvenog vrta tajnovite palače Gvozdanović te se zapitali tko je sve od starozagrebačke “kreme” ondje pio crnu kavu u luksuznim sofama, jeo kavijar za stolom od ulaštene hrastovine i u salonu raspravljao o aktualnim temama iz kuloara metropole. A sada se, šetajući istom rutom, nerijetki pitaju zašto nekoć raskošan vrt podno građevine podignute krajem 18. stoljeća stoji zapušten i razrovan. Obnova spomenika vrtne arhitekture pokrenuta početkom 2019. stala je, naime, u studenome iste godine, nakon što je tvrtka koja je izvodila radove otišla u stečaj. Lanjskoga ožujka sanirano je klizište na padini vrta koje je bilo kritično, a od kraja siječnja ove godine pak Grad traži tvrtku koja će nastaviti radove.
Posao od 2,8 milijuna kuna
– U tijeku je otvoreni postupak javne nabave za izbor izvođača za konstruktivnu sanaciju elemenata vrtne arhitekture palače Gvozdanović. Po sklapanju ugovora i provedbi postupka javne nabave za stručni nadzor izvršit će se uvođenje izvođača u posao. Konstruktivna sanacija dio je programa kapitalnih ulaganja u objekte za društvene djelatnosti te sanaciju i građenje objekata oštećenih u potresu – kažu u Uredu za prostorno uređenje i izgradnju grada.
Posao je procijenjen na 2,8 milijuna kuna, rok za dostavu ponuda je 23. veljače, a odabrana tvrtka ima 14 mjeseci da zatvori gradilište.
– Uz konstruktivnu sanaciju elemenata vrtne arhitekture, odnosno stabilizaciju kosog terena, projekt obuhvaća izradu geotehničkih sidara i pilota, potpornih zidova ograda i terasa te drenažno-odvodnog sustava. U to spada i sanacija infrastrukture vrta, što pak obuhvaća razvod instalacija vodovoda, kanalizacije i struje, a riječ je o nastavku izvedenih radova sanacije u njegovu donjem dijelu – ističe se u dokumentaciji.
Sudeći prema uvjetima, Grad traži nekoga tko će pažljivo izvesti delikatan posao jer pojedini segmenti imaju iznimnu povijesnu i kulturnu vrijednost, a neki se pak, što zbog zuba vremena, što zbog prošlogodišnjih potresa, više popraviti ne daju.
– Postojeći elementi vrtne arhitekture prilično su oštećeni. Vrt je uređen 1929. prema projektu ovlaštenog graditelja Stjepana Uršića, a budući da je riječ o betonskim elementima starima više od 85 godina, do oštećenja je došlo zbog izloženosti atmosferilijama, ali dio je i posljedica pomaka tla – navodi se u javnoj nabavi.
I dalje računaju na EU fondove
Sanacija se zasad financira iz gradske blagajne. Bilo je sve spremno za prijavu za sufinanciranje iz fondova EU, kažu u Gradu, ali nije uspjelo “zbog nedostatne financijske alokacije za obnovu nepokretnih kulturnih dobara koja je bila raspoloživa u razdoblju od 2014. do 2020.” No optimistični su, dodaju, jer ciljevi EU za novo sedmogodišnje razdoblje, kao i prijedlog Nacionalne razvojne strategije, impliciraju da će obnova kulturne baštine biti podržana u sklopu operativnih programa čija je izrada u tijeku.
– Grad će sa svojim ustanovama u kulturi, kao i dosad, iskoristiti sve mogućnosti na raspolaganju te će, ovisno o dinamici objave te vrsti i uvjetima javnih poziva, prijaviti sve projekte obnove baštine koji budu prihvatljivi, uključujući palaču Gvozdanović – poručuju.
auuu, kada se završi pa kada se elita tu okupi...Bujanec, Brkić,Karamarko, Modni mačak, Šuput....