Socijalno poduzetništvo

Ne bacajte stare krpe, pretvorit ćemo ih u novu odjeću i zaraditi si plaću

28.01.2016., Zagreb - Clanovi socijalne zadruge Humana Nova, u skladistu rabljene odjece. Socijalna zadruga Humana Nova potice zaposljavanje osoba s invaliditetom i drugih drustveno iskljucenih osoba kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih te
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
1/2
29.01.2016.
u 10:14

Nekoliko udruga osnovalo je socijalnu zadrugu koja će obrađivati odbačeni i stari tekstil i davati mu novu uporabnu vrijednost. Od Grada su za projekt dobili novac, a sav prihod od prodaje reciklirane odjeće ulagat će u zapošljavanje

Socijalna zadruga Humana nova, koja u Čakovcu već godinama zapošljava osobe s invaliditetom i druge teže zapošljive osobe poput žena starijih od 50 godina, počela je raditi i u Zagrebu.

Zadrugu je osnovalo nekoliko udruga, a idućih mjeseci zaposlit će prve četiri osobe koje će se baviti prikupljanjem i obradom odbačenog tekstila. Tu će robu potom pokrpati ili redizajnirati te prodavati kao rabljenu robu ili krpe.

Studenti će dizajnirati

– Od Grada smo dobili oko pola milijuna kuna za pokretanje projekta i u fazi smo dobivanja dozvola za prikupljanje odbačene odjeće, potrage za prostorom za skladište i trgovinu te automobilom za rad – kazao je Roman Danko, predsjednik zadruge. Dodao je da će tekstil prikupljati od građana na mnogim lokacijama u gradu te u trgovačkim centrima, a građani će ga uskoro moći donijeti i u njihovo skladište te tako potpomoći njihov rad.

– Osim što ovako zapošljavamo ljude, iskorištavamo tekstil koji se ne baca, već se ponovno koristi pa tako čuvamo i okoliš – kazao je Danko.

Uz njega, u zadrugu su ušli i studenti Tekstilno-tehnološkog fakulteta koji će pomagati dizajnirati odjeću.

Foto: Jurica Galoić/Pixsell

– Naš glavni posao bit će rad na redizajnu odjeće, odnosno od prikupljenog tekstila dizajnirati novu odjeću i tekstilne materijale koje će građani kupovati – kazala je studentica Josipa Vurnch. Dodala je da je drugi cilj studenata provesti znanstveno istraživanje o tome kako prikupljanje tekstila utječe na zaštitu okoliša.

Svoj doprinos osnivanju zadruge daje i udruga Susjed susjedu pomaže koja već godinama prikuplja odjeću, igračke i drugu opremu od građana te je u prostoru u Šrapčevoj u Maksimiru prodaje za simboličnu cijenu ili je donira najpotrebitijima.

– Nama se događa da dio tekstila koji dobijemo od građana ipak ne uspijemo prodati ili nekomu donirati, a kako je riječ o većim količinama, drago nam je što će postojati netko tko će i taj dio uspjeti iskoristiti – kazala je Snježana Pisk, predsjednica udruge. U zadruzi se nadaju da će uspostaviti suradnju i s Caritasom i sličnim ustanovama koje imaju velike količine tekstila, a možda će od Grada dobiti i dozvolu da preuzimaju tekstil iz 68 javnih kontejnera.

Dok zadruga ne pronađe prostor za rad i trgovinu, za administrativne poslove koriste urede organizacije Hub.

Slijede primjer iz Europe

– Okupljamo poduzetnike, aktiviste, kreativce i sve pojedince koji žele raditi ili već rade na idejama ili pothvatima koji stvaraju pozitivne promjene – rekla je članica Ana Raguž.

Projekt društvenog poduzetništva kroz socijalne zadruge Grad je počeo potpomagati prošle godine, a natječaj za dodjelu 2,5 milijuna kuna završen je nedavno. Novac je dobilo sedam socijalnih zadruga, među kojima i Humana.

– Zagreb je jedan od socijalno najosjetljivijih gradova i imamo dosta prostora za razvoj ovakvog poduzetništva. Nije jedini cilj zaposliti ljude, već pokrenuti projekte značajne za širu zajednicu, kao što će raditi udruga Humana nova – kazala je Mirka Jozić, pročelnica Ureda za gospodarstvo. Dodala je da će potpore davati i ove godine jer je riječ o modelu koji u Europi zapošljava na tisuće ljudi te nema razloga da na isti način do posla ne dođu i stotine Zagrepčana.

Komentara 5

CV
cvitusa17
10:40 29.01.2016.

Još kad bih znali gdje ste locirani👍👍

IS
Iskra1347
13:35 29.01.2016.

Ja bih isto htjela znati gdje možemo dostaviti staru odjeću

LI
liliZG
12:44 29.01.2016.

"hvala" novinarki koja je izostavila adresu, radno vrijeme, i sl.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije