NEMAR

Nehumanost u vrtićima

19.11.2003.
u 00:00

U grupama nerijetko ima 36 mališana, a liste čekanja su preduge

Zagrebački vrtići rade u nehumanim uvjetima zbog prevelikog broja djece u skupinama. Državni pedagoški standard koji treba regulirati broj djece u vrtićkim grupama u pripremi je još od 1997. godine i još uvijek nije donesen, upozorila je na probleme prebukiranih vrtića viša stručna savjetnica u Zavodu za školstvo, Matilda Markočić.

Prema normativu starom čak dvadeset godina, grupa može imati od deset do 18 mališana, ali nažalost zbog premalog broja vrtića u gradu taj broj je udvostručen, pa u grupi nerijetko ima 36-ero djece! Rješenja problema nema na vidiku jer donošenje standarda treba pratiti gradnja vrtića.

- Apsolutno se slažem da vrtići imaju previše djece zbog čega su uvjeti za rad znatno otežani. Naš vrtić se godinama bori s prevelikim listama čekanja, na kojoj je ove godine 80 mališana. Niti jedno dijete iz uskoro sagrađenih POS-ovih stanova nećemo moći primiti u vrtić - naglašava ravnateljica vrtića Špansko Mira Banić.

Dodaje da se uskoro u tom dijelu grada ne planira graditi novi vrtić, koji je prijeko potreban kako skupine ne bi bile prevelike. Po mišljenju ravnateljica zagrebačkih vrtića, realan broj djece u grupi ne bi smio biti veći od deset.

- Umjetnost je raditi s tridesetak mališana, posebice s mlađima jer oni zahtijevaju najviše pažnje. Nevjerojatna je invazija gradnje koja se razmahala najviše u perifereriji, a ne prati je paralelna gradnja vrtića i škola - mišljenja je ravnateljica Banić.

Najveće nevolje s prebukiranošću vrtića već godinama imaju kvartovi poput Trešnjevke, Jaruna, Novog Zagreba, Gornje Dubrave, Malešnice i Španskog.

Na listama čekanja svake godine ostane oko tisuću djece, a Državni pedagoški standard zapeo je zajedno s reformom školstva. Korist djece i roditelja nakon donošenja prijeko potrebnog standarda bila bi višestruka. Djeca bi imala mogućnost boravka u inovativnom vrtićkom programu, a posebna pozornost posvećivat će se darovitoj djeci. Posebno veseli bolja opremljenost objekata pa bi svaki vrtić imao vlastitu kuhinju i sportsku dvoranu.

- Zbog prevelike gužve pedesetak djece prevozimo u drugi vrtić. Uskoro bi u Sesvetama trebala početi gradnja novog vrtića. Radimo u uvjetima u kojima se odgojiteljice ne mogu posvetiti svakom djetetu jednako - ističe ravnateljica vrtića Sesvete, Ružica Škrapec.

ROMANA VUKADIN

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije