Ne gubim nadu, uspjet ćemo uz Božju pomoć. Spasit ćemo zvonik jer je najljepši u gradu – govori nam rektor zagrebačke katedrale Josip Kuhtić dok nas uvodi u župnu crkvu Pohoda Blažene Djevice Marije na Dolcu, čiji je toranj teško oštećen u potresima. Prvo u onome lanjskoga ožujka, a potom i potresom koji je krajem prošle godine pogodio Banovinu. Bude li još jedan, srušit će se.
Procjena na 17 milijuna kuna
Na baroknoj crkvi koja je postala jedan od simbola starog Zagreba nastradao je i zid s južne i zapadne strane. U unutrašnjosti su oštećene skulpture, a najviše ona Majke Božje, kojoj je 'ozlijeđena' glava. Oštećene su i originalne Hefererove orgulje, a posljednji potres proširio je pukotine na stropu i rascijepio nekoliko greda. Obnova crkve, kaže Kuhtić, procijenjena je na 17 milijuna kuna. Objekt je najprije imao žutu naljepnicu, a sada je dobio i crvenu pa su mise preseljene u župne prostorije na Kaptolu 3. Osim crkve, oštećenja je pretrpio i župni dvor kraj Dolca, posebice prvi kat i krovište.
– Prvi potres bio je razorniji, no u ovom drugom najviše je nastradao toranj. Statičari izrađuju projekt obnove crkve i župnog dvora, koja bi, bude li sve po planu, mogla početi već za koji tjedan. Kada se obnovi, bit će najljepša crkva – govori Kuhtić dok odmotava platno u kojem se nalazi stradali kip Majke Božje te nam pokazuje “rane” koje joj je nanio potres.
– U boli i patnji rađa se šansa za obnovom – kaže pa dodaje kako jedva čeka da obnova završi te da ponovno počne festival orgulja koji je prije potresa u crkvu na Dolcu privlačio mnoge. U crkvi se nalazi i grob zagrebačkog biskupa Josipa Langa, velikog dobrotvora koji se isticao u karitativnom radu pa je postao jedan od kandidata za sveca.
– Da nije pandemije i globalne krize, crkvu bismo već odavno popravili, a i druge stradale građevine u Hrvatskoj – govori Kuhtić. Pa domeće kako je Božja providnost sačuvala Zagreb od još većih žrtava.
– Potres je u crkvi svetog Franje na Opatovini prerezao klupe. Da nije bilo karantene, u njoj bi bili vjernici i puno bi ih nastradalo – tumači. I sam je osjetio udar u svom domu u staroj baroknoj kući na Kaptolu. Uoči onog prvog, kaže, upravo je bio ustao i obrijao se kada je počelo “skakati u sobi”.
Prošli je četvrtak, nastavlja, na Kaptolu održan i sastanak na kojemu su se okupili biskupi i statičari, a odlučeno je da prioritet u obnovi, uz Katedralu, ima upravo župna crkva Pohoda Blažene Djevice Marije na Dolcu. Formirana je i komisija koja će se brinuti o obnovi svih stradalih crkava u metropoli.
- Malo toga je napravljeno u Zagrebu, premalo. Ne samo oko obnove crkava nego i domova ljudi. Čekamo zeleno svjetlo od Vlade i Grada, a ono nikako da dođe pa smo se odlučili sami organizirati i popravljamo što možemo – kaže Kuhtić te nam pokazuje skelu postavljenu na transeptu crkve. Ondje je od prvog potresa, dodaje, njen najam košta, a ništa se ne obnavlja. No, srećom, snizili su im cijenu.
– Zvonik je puknuo na dva mjesta, ali neće se srušiti, osim ako prije obnove ne bude još jedan potres, jači od onoga petrinjskoga. No ne možemo riskirati – zaključuje Kuhtić te nas ispraća iz crkve natrag na Dolac.
Bu ga dragi Bog sačuval
A u trbuhu metropole vlada onaj isti bezvremenski žamor. Tržnica živi kao da potresa nikada nije ni bilo. Zagrepčani kupuju friško meso, grincajg, jaja, kupus...
Na štandu velikogoričkog OPG-a Marjanović zeleni se matovilac i prva ovogodišnja potočarka. Kumica Ana Marjanović ima dobar pogled na oštećeni toranj, njezina se klupa nalazi odmah preko puta.
– Bojim se potresa, ali ne mislim da će se toranj srušiti. Raditi se mora pa sam svaki dan ovdje. I rad u polju, u poljoprivredi, omogućuje mi da se nosim sa stresom zbog potresa – govori nam dok uživamo u mirisu ranoproljetnog zelenila na štandu.
Njezina susjeda Danica Žuti iz Horvata, koja prodaje jaja, za potrese pak uopće ne mari. Kada je Dolac zatresao onaj petrinjski, bila je ovdje, na radnom mjestu. Nijedna naranča nije pala sa štanda na placu, a njoj se nije razbilo nijedno jaje, kaže, pa tako neće ni toranj.
– Ma niš’ se ne bu ‘zrušilo! Tak lepo zgleda da bu ga dragi Bog sačuval – zaključuje. •
Vas dvojica nemate ni malo srama.