Stanari zgrade u Horvaćanskoj 59 prvi su složno ustali protiv ugradnje razdjelnika topline i to zbog međusobne solidarnosti. Naime, kada je sada već bivši predstavnik bez suglasnosti ostalih potpisao ugovor s tvrtkom koja je počela ugradnju razdjelnika, okupilo se 80-ak sustanara koji su prekinuli ugradnju jer, kažu, ne žele dovesti u problem one u rubnim stanovima.
"Odgodite rokove"
Ne boje se, kažu, ni kazni od po deset tisuća kuna na koje mogu računati s obzirom na to da je rok za ugradnju razdjelnika u zgradama s više od 70 stanova 1. siječnja 2016. godine.
– Umjesto manjih računa i pravednije naplate potrošnje, prema iskustvima onih koji su ih ugradili, za manju potrošnju dobivaju veće račune. Država nas tjera da se ili ne grijemo ni kada je najhladnije ili da stanove prodamo i kupimo one u sredini zgrade gdje je toplije – kazao je Hrvoje Mucavac, jedan od stanara. Kao inženjer građevine dodao je da treba odgoditi rokove ugradnje razdjelnika i energetski obnoviti zgrade.
– Građanima treba omogućiti još veće subvencije za obnovu fasade, stolarije, temelja i krova te tek potom uvesti obvezu ugradnje razdjelnika. Ovo je namet koji umjesto olakšanja građane tjera u probleme – istaknuo je Mucavac. Njegov susjed Vanja Brkljač ističe da se ne boji kazni kojima prijete u nadležnom Ministarstvu gospodarstva i da će on biti zadnji koji će ih ugraditi.
– Veselim se svakoj kuni koju netko uštedi zbog razdjelnika, no mislim da je riječ o prijevari od koje većina građana nema koristi. Živim u stanu od 75 kvadrata, za najveće hladnoće imam račune od 450 kuna, što je prihvatljivo, i bilo kakva investicija u razdjelnike nije mi isplativa – istaknuo je Brkljač.
Dodao je da vjeruje kako će cijela priča o ugradnji razdjelnika propasti jer ih je zbog socijalne situacije i skupog ulaganja ugradilo malo korisnika. Iz Ministarstva gospodarstva još su prije kazali da je Zakonom o tržištu toplinskom energijom za neugrađivanje do predviđenih rokova propisana novčana kazna i da se trenutačno rokovi ne namjeravaju mijenjati jer su i dio europske direktive.
Uskoro podaci
Podsjetimo, rokovi su siječanj 2016. za zgrade s više od 70 stanova te početak 2017. za manje zgrade, a koliko je građana razdjelnike ugradilo ovog ljeta, znat će se za desetak dana.
>>Ako ne ugradite razdjelnik topline, kazna od 10.000 do 50.000 kn!
>>Za pravednije račune do 2500 kn subvencija
>>Evo kako su si stanari Mamutice smanjili račune
Treba znati nesto malo termodinamike da bi se razumjelo sto ovi ljudi govore. Kada se odijele, stanari nisu u ravnopravnom polozaju. Oni u rubnim dijelovima zgrade ce morati potrositi vise topline jer imaju vise vanjskih zidova. Osim toga, stanovi nisu modjusobno izolirani, pa onaj koji grije stan nizom temperaturom, uzima dio topline od susjeda, ili ako je stan prazan pa je vlasnik ostavio termostat na 10 C tada ce dio topline od susjeda prelaziti na taj nize temepreturno grijani stan. To ce platiti naravno susjedi. Onaj koji je donio zakon o obveznom odvajanju grijanja veze nema sa strukom sto je u RH uobicajna praksa.