75. ROĐENDAN

Osnovani na današnji dan: 'Mi smo doktori, bankari i privatnici, ali kad je nečiji život u pitanju sve staje'

Zagreb: Konferencija za medije Hrvatske gorske službe spašavanja povodom obilježavanja 75 godina postojanja
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/4
24.02.2025.
u 13:00
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

– Nama je tendencija da u naredno vrijeme razgovaramo s nadležnim tijelima da pronađemo neki zakonski okvir koji bi bio pogodan za naše članove, a s druge strane da možda poslodavac osjeti nekakve benefite kada što zapošljava HGSS-ovca – dodao je.

Osnovani su 1950. godine pri Hrvatskom planinarkom savezu kao interna služba, a s vremenom je prerasla u službu javnog karaktera i djelovanja od iznimnog nacionalnog interesa države. Radi se, naime, o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja (HGSS) koja je danas proslavila 75. rođendan i to na mjestu gdje su osnovani u zagrebačkoj Masarykovoj ulici na kućnom broju 1. Neposredan povod za njeno osnivanje bile su dvije nesreće hrvatskih alpinista. Prva se dogodila u ljeto 1948. na penjačkom pohodu zagrebačkih alpinista na Čvrsnici kada se padom u stijeni jedan od njih teško ozlijedio. Iako bez spašavalačkog iskustva i takve opreme, su penjači su ga prenijeli do prve zdravstvene ustanove gdje je uspješno izliječen.

Iduće se godine dogodila druga nesreća, ovaj put nažalost sa smrtnim ishodom na Durmitoru. Našim alpinistima trebalo je dva dana opasnih i mukotrpnih napora za izvlačenje pokojnika i transport tijela u dolinu. Ti događaji ubrzali su osnivanje GSS-a i prije 75 godina, početkom 1950. u Planinarskom savezu Hrvatske sastao se inicijativni odbor od dužnosnika Saveza i tada naših najboljih alpinista.– "Njegovat ćemo drugarstvo, ljubav prema domovini, spremnost, odvažnost, snalažljivost, otpornost i izdržljivost" riječi su to s osnivačke skupštine, a i danas su temelji na kojima GSS-a djeluje – kazao je na današnjoj konferenciji za novinare Darko Breljak, tajnik HGSS-a te dodao kako su za sve te godine djelovanja sudjelovali u tisućama akcija spašavanja. Svaki spašeni život im je najveća "hvala",  a jihovo djelovanje, nastavlja Breljak, počiva na nesebičnom radu stotina volontera koji su na osobnom odricanju i motivaciji izgradili ovu službu.

– Mi imamo svoje poslove, mi smo doktori, bankari, privatnici, radimo razne poslove. A trenutku kada je riječ o spašavanjima života, intervencijama i izvanrednim situacijama, mi to više ne radimo i postajemo HGSS-ovci – kazao je pročelnik ove službe Marko Andrić. Dotaknuo se činjenice kako volontiranje u HGSS-u zahtjeva dosta slobodnog vremena, a kako hitne intervencije "ne biraju" ovom prilikom je i apelirao na razumijevanje poslodavaca. – Intervencija se neće dogoditi u četiri i pol popodne kada završite s poslom. Ona se dogodi usred noći, ona se dogodi tijekom jutra, za vrijeme radnog vremena i tu u tom trenutku mi napuštamo sve i idemo u akciju spašavanja. I u tom pristupu prema poslodavcima želimo postići jedan senzibilitet kod poslodavca da nađu razumijevanje i omoguće našim članovima da idu u akciju spašavanja – poručio je. Problematika s kojom se njihovi članovi susreću je i komplicirane obuke koje traju i po nekoliko tjedana godišnje što iziskuje  da u tim razdobljima uzimaju godišnje odmore. – Nama je tendencija da u naredno vrijeme razgovaramo s nadležnim tijelima da pronađemo neki zakonski okvir koji bi bio pogodan za naše članove, a s druge strane da možda poslodavac osjeti nekakve benefite kada što zapošljava HGSS-ovca – dodao je. Današnjem HGSS-u rak rana je helikoptersko spašavanje koja je na niskim granama koje će nastojati unaprijediti. 
 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije