Želeći unaprijediti korištenje zagrebačke planine, jučer su na području infro centra Bliznec organirana prva “Otvorena vrata Medvednice”. Dio je to Interreg projekta CEETO (“Central Europe Eco-Tourism: Tools for nature protection”), kojem je cilj uspostava sustava upravljanja održivim turizmom, a s obzirom da je tema događanja u organizaciji Javne ustanove “Park prirode Medvednica” bila pristupačnost i inkluzija svih posjetitelja u zaštićena područja, predstavile su se udruge i institucije koje se brinu o osobama s nekom vrstom invaliditeta.
Udruga za promicanje istih mogućnosti (UPIM) zajedno s Hrvatskom udrugom pčelara – Pčelinjak te udrugom Propolis predstavili su svoj projekt inkluzivne škole pčelarstva te objasnili bonton za bolje razumijevanje osoba s invaliditetom, iz URIHO-a su donijeli ručno rađene proizvode te pričali o mogućnosti profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom te njihovom zapošljavanju, iz Centra za rehabilitaciju SILVER uz pomoć pasa pomagača predstavili su program njihove socijalizacije.
Centar za rehabilitaciju Zagreb pokazao je likovne radove svojih korisnika, a bili su tamo i iz “Malog doma” gradske ustanove za rehabilitaciju djece s oštećenjem vida i višestrukim oštećenjima te Udruge slijepih Zagreb, iz koje su posjetiteljima objasnili kako se kretati sa slijepim osobama te kako ih pravilno voditi.
Organizirana je i šetnja šumskom stazom Bliznec, koja je prilagođena osobama s invaliditetom, a njome su prošli i članovi planinarskog društva “Prijatelji planina”, jedne od sekcija zagrebačke Udruge slijepih. U funkciju je stavljen i šumski pčelinjak koji je, prema riječima ravnateljice PP Medvednica Marine Popijač, nedavno postavljen. Pčelama je napučena jedna košnica, a učinjeno je to, dodao je predsjednik Hrvatske udruge pčelara – Pčelinjak Dražen Jerman, i u povodu svjetskog dana pčela.
- U planu je da napućimo i preostale košnice, kakve su se koristile u našim krajevima prije više stotina godina – kazao je Jerman. Posjetitelji su još od pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja mogli čuti i o podzemnoj fauni te šišmišima špilje Veternice i o potočnim rakovima koji žive na Medvednici.