Vodoopskrba i odvodnja počet će lov na ilegalce priključene na sustave vodovoda i kanalizacije. Novom odlukom o komunalnom redu koju je u lipnju donijela zagrebačka Gradska skupština svi koji imaju infrastrukturu moraju se na nju i prikopčati. U protivnom građani će biti kažnjeni sa 2000 kuna, pravne osobe sa 10.000 kuna, a direktori tvrtki i obrtnici sa 5000 kuna.
Mjera protiv zagađivanja
Dodatni udar većim potrošačima vode uslijedit će i ako ne pristanu na priključak – Vodoopskrba i odvodnja bit će tako presjeći im dovodnu cijev! Žele tako, upozoravaju, riješiti oko 15.000 ilegalnih priključaka koji im stvaraju gubitak viši od 30 milijuna kuna godišnje.
– Objekti bez građevinske dozvole bili su rupa u zakonu. Nisu se mogli priključiti, a ljudima treba voda. Da smo im je omogućili, kaznili bi nas bez obzira na to što nas ilegalci oštećuju. A postoje i kamp-kućice ili zemljišta koja treba navodnjavati. Njima treba priključak, ali ne i građevinska dozvola. Ovom smo odlukom sve riješili s tim da ovi bez dozvole mogu dobiti minimalni priključak koji je slabiji. Tek kad se legaliziraju mogu dobiti pravi, a u nekim slučajevima za to nema ni potrebe – objasnio je Davor Poljak, voditelj Vodoopskrbe i odvodnje. Ujedno ističe da se divljem priključivanju na odvodnju mora stati na kraj kako bi se spriječilo zagađivanje podzemnih voda i izvorišta pitke vode. Sustavno i obvezno priključenje građana već su počeli u Brezovici gdje rade na postavljanju mreže.
– Sve će biti gotovo do studenoga, a ponudit ćemo akcijsku cijenu, 30 posto nižu od prosjeka. Pojedinačni priključak u prosjeku stoji 5000 do 8000 kuna plus cijena asfalta – kaže Poljak te najavljuje da će akcijske cijene biti u svim dijelovima Zagreba gdje ima više ilegalaca. Redoslijed kojim će legalizirati priključke dogovorit će sa Zagrebačkim cestama.
– Nije nam cilj kažnjavati ljude, no svi imaju obvezu podnijeti zahtjev 30 dana nakon našeg poziva. Priključak mora biti riješen u roku od pola godine, a omogućit ćemo plaćanje u više rata – najavio je Poljak.
Smanjen broj očitanja
Inače, zbog štednje Vodoopskrba i odvodnja smanjit će broj očitanja brojila te će potrošačima slati račune svaki mjesec. U kućanstvima će potrošnju vode provjeravati dvaput godišnje, a kod poslovnih objekata koji troše više vode, svaki mjesec.
– Dosad su računi dolazili nakon očitanja, a sada ćemo ih slati mjesečno na temelju prosjeka potrošnje pojedinog kućanstva. Svaki šesti mjesec plaćat će se, ili oduzimati, razlika u potrošnji – najavio je Davor Poljak.
Ma dragi moji ilegalci , ništa se ne sikirajte , sve će to jaca legalizirati , samo na predstojećim izborima glasajte za kradeze !!!!