Četverodnevna raskošna programska lepeza u kojoj se isprepliću glazbena, vizualna i izvedbena umjetnost započet će u četvrtak u Centru za kulturu i informacije Maksimir. Kreće prvo izdanje festivala "Svi smo mi nahero" namijenjen Zagrepčanima od 7 do 77 godina.
Festival je pod vodstvom svestrane zagrebačke redateljice Rajne Racz te u fokus stavlja zagrebačke kvartove i jačanje nezavisne kulturne scene, kao i brigu o mentalnom zdravlju te holistički pristup.
-Ovaj festival nastaje iz velike potrebe da se u kvartovima izvan centra grada stvori kulturno mjesto i navika odlaska na predstave nezavisne scene i umjetničke radionice koje promoviraju otklon od dominantnih koncepcija i pružaju polaznicima drugačiji pogled na umjetnost koji je holistički, okrenut međugeneracijskoj komunikaciji i zajedničkom stvaranju- opisala je Racz.
Festival će otvoriti izložba umjetnica Alane Kajfež i Tare Beate Racz u Galeriji Crta u četvrtak u 18 sati, a u 19 sati na scenu stupa Antun Aleksa, aktivni član bendova Porto Morto, Trophy Jump i JeboTon Ansambl, koji će predstaviti novi nostalgični projekt IDEM, inspirativni miks singlova i kul spotova.
Kroz festival, koji traje do nedjelje, posjetitelje očekuje radionica izvedbene poezije koja podučava o moći scenskog unutar poetskog svijeta te Poetry night kada će se predstaviti mladi autori Jakob Filić i Rajna Racz, kao i Grupa Runolist koje spaja generacijski zaokret prema poeziji te istraživanje granica poetskog jezika.
-Posebno pozivamo učenike glazbenih škola na radionicu slobodne improvizacije i jazz standarda koju vodi Marin Živković, kao i na art-terapijsku radionicu Tare Beate Racz u Maksimiru koja spaja likovnu terapiju, kreativno izražavanje te važnost i ljekovitost boravka u prirodi. Ne propustite ni nedjelju posvećenu najmlađima i roditeljima - od interaktivne predstave Vuk i sedam kozlića sjajnog kazališta Poco Loco, do izuzetnih glazbenih i likovnih radionica, poput Zvukopisa gdje će djeca upoznati ritmove i zajedno muzicirati te Životinjskog carstva, likovne radionice na kojoj će se crtati, slikati i izrađivati skulpture. Festival zaključujemo predstavom Digitalno sama teatra Empiria i spisateljice Dine Vukelić, savršenog 'gradiva' za srednjoškolce jer zabavno i promišljeno progovara o djevojaštvu i odrastanju u doba interneta i društvenih mreža- istaknula je Racz.
Detaljan raspored za događanja i radionice, koje su besplatne, ali se na njih potrebno prethodno najaviti, potražite na stranici Moj Maksimir. Festival je prvenstveno namijenjen mladima i svima koji se tako osjećaju, a posebno osnovnoškolcima, srednjoškolcima i studentima, kojima cijeli niz edukativno-kreativnih radionica i predstava pruža priliku da kvalitetno provedu praznike i usvoje drukčije kulturno-umjetničke izričaje.