Polančec je morao znati da su menadžeri okrenuli 500 milijuna

Damir Polančec
Patrik Macek
21.10.2009.
u 20:35

Zakasnili su 15 godina! Tako je “projekt Spice” ovih dana komentirao šef jedne banke aludirajući na privatizaciju iz 90-ih – kupnju poduzeća njihovim novcem.

Zakasnili su 15 godina! Tako je projekt Spice, zbog kojega su danas uhićeni čelnici Podravke, Fime i SMS-a, neki dan komentirao ugledni hrvatski gospodarstvenik, šef jedne domaće banke, aludirajući na privatizaciju iz 90-ih – kupnju poduzeća njihovim novcem.

Večernji list stopirao plan

Dio Podravkina menadžmenta 2005. godine pokušao je učiniti isto. Prema tajnim dokumentima koje je Večernji list već objavio, grupa menadžera planirala je u nekoliko godina steći više od 75 posto vlasništva u koprivničkoj kompaniji bez vlastitih ulaganja.

Dospjeli su realizirati samo prvi od 4 koraka plana – kupnju 10,64 posto dionica posredstvom varaždinske financijske grupacije Fime, u proljeće 2006. Podravka malo prije toga izdaje korporativne obveznice i 200 milijuna kuna deponira u Fiminu Varaždinsku banku, kojom financijska kuća kupuje dionice od Francka i PBZ-a.

Prema Večernjakovim izvorima, u taj su projekt bili uključeni tadašnji šef uprave Marinac, članovi uprave Šestak i Romac te Pavlović, koji je u to doba direktor Podravkine Riznice i član NO-a. Za sve je, naravno, znao i Horvat iz Fime.

Ipak, deponirani novac od obveznica Fima je ubrzo morala vratiti Podravki i naći zamjenski izvor financiranja. Pronašli su ga u Merill Linchu, koji je ponudio kredit, ali i zatražio da 10,64 posto Podravkinih dionica bude jamstvo te da ih se deponira na neku off-shore kompaniju. Tu operaciju Podravka i Fima realiziraju u svibnju 2007.

– ML daje kredit, a dionice su deponirane na Malti. Sve se činilo u redu pa su Marinac, Pavlović, Romac i Horvat nastavili s projektom Spice želeći se domoći još 15 posto dionica kako bi podebljali menadžerski portfelj na 25 posto.

Potkraj veljače 2008. godine u Koprivnici se sastaju Marinac i Horvat finalizirajući detalje te transakcije koja se trebala odigrati u svibnju te godine. Međutim, Večernji list doznaje za taj sastanak, objavljuje dokumente o “projektu Spice” i izaziva pozornost investitorske javnosti.

Zbog straha da se ne otkrije cijeli tajni plan za preuzimanje Podravke njezinim novcem, Marinac i Horvat povlače se i odustaju od kupnje 15 posto dionica. Uskoro su suočeni s novim problemom – cijena Podravkinih dionica na burzi pada pa se Merill Linch želi povući iz cijele priče i prijeti tzv. margin callom – traži povrat kredita ili dionice. Podravka i Fima hitno su morali pronaći zamjenski novac. I pronašli su ga – u Podravkinoj blagajni.

Split kao “noćna postaja”

Kako bi skrili trag, iskorištavaju Srđana Mladinića, kojemu Marinac daje zajmove u iznosu od oko 136 milijuna kuna, no Split je bio samo “noćna postaja” na putu toga novca na Maltu. Novac je tamo sjeo, pa je ML povukao margin call.

No i to je trebalo biti samo privremeno rješenje, dok Fima ne pronađe drugog kreditora za “vruće” dionice koje je držala na Malti, ali to se otegnulo pa su Podravkine pozajmice SMS-u došle na naplatu. Zbog problema u zataškavanju pravih planova dijela Podravkina menadžmenta, Marinac “dobiva nogu” u upravi te stvar u svoje ruke preuzima Šestak.

On Mladiniću u proljeće ove godine daje nove pozajmice – 138 milijuna kuna – kojima SMS vraća stare, Marinčeve dugove, sve u očekivanju da Fima napokon pronađe financijski izvor za zataškavanje “projekta Spice” te vrati sav posuđeni novac Podravki. Početkom travnja ove godine varaždinska financijska grupacija dobiva iznimno povoljan kredit od mađarske OTP banke, ali ni on nije bio dovoljan da se zatvori cijela priča.

Šestak nakon toga Fimi daje pozajmicu od još 60 milijuna kuna te potpisuje jamstvo za kredit od 110 milijuna kuna koji je Fima dobila od Hypo banke. Bez obzira na sve te protuzakonite transakcije, Podravki još nije vraćen sav novac koji je dio njezina menadžmenta “uložio” u kupnju njezinih dionica. Prema nekim procjenama Podravka je oštećena za više od 40 milijuna kuna, a istražitelji su, navodno, došli i do podataka da je dio novca “iscurio” u privatne džepove.

Kad se sve zbroji, kroz “projekt Spice” prošlo je oko pola milijarde kuna, što je gotovo trećina trenutačne tržišne vrijednosti Podravke! Pitanje svih pitanja jest je li dio Podravkina menadžmenta mogao djelovati bez političkoga pokroviteljstva. Sve upućuje na to da je za projekt Spice morao znati Damir Polančec, potpredsjednik Vlade, koga u Podravini već godinama nazivaju “gubernatorom Podravke”.

Ključne riječi

Komentara 11

Avatar Azriel
Azriel
22:03 21.10.2009.

Stsikačima minusa, molim da provjere kad je promjenjen zakon kako bi ovakvo preuzimanje tvrtke bilo kažnjivo. Hvala!

FT
ftahi
00:37 22.10.2009.

Sve podravec nemre znati, sve doznaje iz novina, nema pojma a, gdi su računi kojih banaka.?

NA
Najezda
21:45 21.10.2009.

Koje li slučajnosti. Baš sam danas u jednom društvu rekao da su kojim slučajem Marinac i kompanija to napravili prije petnaestak godina ništa im se ne bi desilo. Danas bi bili vlasnici Podravke i tko zna čega još. A zamislite koliko je takvih hrvatina steklo imanje i novac plaćajući dionice poduzeća novcem istih. I šta sad? Hoće li ruka pravde stići takve ili će i dalje uživati u svojoj teškom mukom stečenoj imovini? Na potezu si, pravna državo. Djeluj brže dok i druge nije strefio infarkt kao Vukelića kad je čuo za Karamarkovu izjavu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije