Hrvatska nema nikakav plan za zaštitu i spašavanje u hitnim situacijama - zaključak je konferencije za novinare Ureda za upravljanje hitnim situacijama, na kojoj je pročelnik gradskog ureda Pavle Kalinić u stilu “dok mi djelujemo, svi drugi spavaju” prozvao sve institucije, kao i sve vlade od ‘90. do danas.
– Ova država nije u stanju riješiti jedan kamen – zaključuje Kalinić, aludirajući na nedavni odron na cesti Makarska-Vrgorac, s koje još nisu uklonjene odlomljene stijene.
Unatoč smanjenju proračuna za 2011. godinu (1,2 posto), njegov ured planira nabavu još dva seizmografa, pa će ih Zagreb imati ukupno šest, čime će grad, ističu u Uredu, biti sigurniji od potresa. Za građane pripremaju i letke o zaštiti od potresa. Usto, planira se nabava opreme za izobrazbu za spašavanje iz ruševina (2 vibraskopa i 2 vibrafona), a cilj im je, kažu, u svakoj gradskoj četvrti imati tim od 11 vatrogasaca osposobljenih za spašavanje iz ruševina.
– Naša je uloga da, kad se nešto dogodi, brzo reagiramo i što prije dovedemo život u normalu – kaže Kalinić, upozoravajući pritom na brojne prepreke, uz ostale, i na nedostatak heliodroma; od svih zagrebačkih bolnica ima ga samo - Nova bolnica. U slučaju potresa od 6,3 stupnja po Richteru, u Zagrebu se procjenjuje oko 3000 mrtvih i 15.000 ranjenih. Određeno je već i nekoliko lokacija koje bi služile kao - masovne grobnice.
Zna li se, koji dijelovi Zagreba mogu pretrpjeti najveća rušenja i urušavanja , s obzirom na lokalitet i način gradnje...???