Tvrtka CE-ZA-R ponudila je Gradu da glomazni otpad privremeno skladišti za kunu po toni i mjesecu čuvanja. To znači da bi Holding CE-ZA-R-u za četiri mjeseca skladištenja pet tisuća tona, što u Zagrebačkom holdingu traže, platio 20.000 kuna.
Na takav potez su se u CE-ZA-R-u, suvlasnika Petra Pripuza koji je s bivšim predsjednikom Uprave Holdinga Slobodanom Ljubičićem i gradonačelnikom Milanom Bandićem pod istragom zbog posla zbrinjavanja otpada s početka godine, odlučili nakon što iz Holdinga 12 dana poslije javnog poziva za ponude za skladištenje glomaznog otpada nisu dobili nikakvu povratnu informaciju.
Ne odgovaraju uvjetima
Ističu da je njihova tvrtka, osim što je profitabilna, i društveno odgovorna. Priopćenjem za medije voditeljica ureda uprave Tajana Tomašević poručuje da CE-ZA-R ne želi “zloupotrijebiti svoju jedinstvenu poziciju na tržištu i da građani Zagreba trpe dok se traži sustavno rješenje cjelokupnog procesa prikupljanja, prijevoza, skladištenja, obrade, oporabe i odlaganja otpada te dok se u konačnici sustavnim rješenjem izbjegne plaćanje velikih penala Europskoj uniji”.
Poznato je da će zbog nesređenog gospodarenja otpadom Hrvatska plaćati penale EU i već je resorni ministar Mihael Zmajlović najavio mogućnost da kazne umjesto države plaća lokalna samouprava, a u CE-ZA-R-u su se osvrnuli i na ministrove riječi da postoji mnogo tvrtki koje mogu riješiti problem glomaznog otpada, među kojima je i Čistoća. Naime, na javni poziv Holdinga javili su se samo CE-ZA-R i Eko Oporaba.
S obzirom na to da Eko Oporaba, inače tvrtka u vlasništvu Vladimira Mrčele, ima dozvolu za zbrinjavanje 30 tona otpada godišnje, mogućnost za skladištenje zagrebačkog otpada ima samo CE-ZA-R. Njegov je kapacitet 170 tisuća tona godišnje. Iz Holdinga poručuju da su jučer raspisali bagatelnu nabavu zbrinjavanja otpada vrijednosti do 199 tisuća kuna. Rok je za dostavu ponuda 24. studenog.
Birat će najjeftinije
Nije jasno kako u Holdingu, osim ako prihvate Pripuzovu “poklon-ponudu” koja nije tržišno motivirana, misle za taj novac spremiti pet tisuća tona otpada. Odlaganje na Jakuševcu, koje je zabranjeno, koštalo bi oko milijun i pol kuna. Holding u pozivu za nabavu ističe da ih pri odabiru ponude ne obvezuje cijena ili lokacija te, kad popune skladišta jednog ponuditelja, mogu nastaviti skladištiti kod drugog najpovoljnijeg. To bi značilo da namjeravaju birati ponude po najnižoj cijeni. Uz to Zakon o održivom gospodarenju otpadom obvezuje ih i da biraju po blizini.
i ja bih tražio da mi je miki toliko dao!!