Pregovori između gradske uprave i njezinih sindikata koji zastupaju 10 500 zaposlenih neslavno su završili te će se ići u postupak mirenja. Mirenje će provoditi dekan Pravnog fakulteta ( postupak prema kolektivnom ugovoru), a ako ni nakon arbitraže ne dođe do dogovora kolektivni ugovor ili propada ili Bandić mora povući svoj zahtjev. Do dogovora oko smanjenja materijalnih prava, u prvom redu osnovice plaće za pet posto, naime nije došlo.
Sindikati ne žele štednju, kako kažu, preko leđa radnika, a gradonačelnik Milan Bandić poručio je da se više nema gdje drugdje štediti.
“Postoji još načina”
- Da majka ima dala bi! Ne možemo dijeliti ono što nemamo. Ja sam jako nesretan kada se predlaže umanjenje plaća jer to znači i za mene manje novca, ali izbora nemamo - poručio je nakon današnjeg zadnjeg kruga pregovora sa sindikatima Bandić ne otkrivajući detalje gdje se polomila koplja u pregovorima.
Gradonačelnik nije uspio smanjiti osnovicu plaće zaposlenicima gradske uprave, vatrogascima, tetama u vrtićima i djelatnicima u kulturnim ustanovama Grada Zagreba. Stavka je to od koje sindikati nisu htjeli odustati.
- Postoji još načina da se štedi osim na smanjenju plaća, stoga smo svi u dosadašnjem tijeku pregovora odbili gradonačelnikove prijedloge koje nam je zbog lošeg punjenja proračuna iznio u vidu smanjenja materijalnih prava - bila je jasna Ljubica Pilić, glavna tajnica Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi.
Sindikati su tražili rezanje izdataka na vanjskim konzultantskim uslugama, savjetnicima gradonačelnika, na troškovima reprezentacije, pa i to da gradski činovnici manje službeno putuju van Zagreba. Sve je to, tvrdi Bandić, već napravio.
- Ako uzmem jednu kunu radniku, uzet ću sebi i gradskim menadžerima dvostruko više. Budimo realni, u gradu je jedino za provedbu fiskalne politike pred zakonom odgovoran gradonačelnik. Možemo samo podijeliti ono što imamo, stanje je takvo kakvo jest - komentirao je gradonačelnik situaciju oko gradske blagajne za koju je smanjenjem plaća na Trgu Stjepana Radića htio uštediti oko 60 milijuna kuna. Javna je i želja prvog čovjeka Zagreba da “skreše” primanja i zastupnika u Gradskoj skupštini.
Posljedice politike
- Gradonačelnik je zaposlenicima, bilo da je riječ o pročelniku ili službeniku, trebao reći još prije kakvo je stanje s proračunom. Nikome nije drago što se uopće razmatra smanjenje plaća.
Sve ovo je posljedica politike koja nije bila u stanju učiniti konkretne poteze u vrijeme krize, a trošilo se više nego se imalo - komentirao je predsjednik Gradske skupštine, Davor Bernardić.
Radnici na svojoj strani imaju veliku prednost koja leži u nemogućnosti jednostranog smanjenja materijalnih prava od strane poslodavca.
Svi se slažu da treba stezati remen ali bi svi bili za to da se steže remen nekog drugog a ne njihov!