Novi prijedlog Grada Zagreba o sufinanciranju privatnih i vjerskih vrtića zgrozio je one čija djeca svoje vrijeme provode u tim ustanovama, ali i same djelatnike vrtića.
Grad će djeci plaćati samo vrijeme provedeno u vrtiću, točnije, za sve dane kad su izostali odbit će se sufinancirani dio.
Veći trošak za roditelje
Kako objašnjavaju roditelji, za njih će to značiti trošak veći i za čak nekoliko tisuća kuna jer, u teoriji, razboli li se dijete i propusti vrtić nekoliko dana, te dane Grad neće platiti vrtiću. A to povlači i problem plaćanja djelatnika koji u vrtiću moraju biti zbog ostale djece i kad se jedno iz grupe razboli.
Nastala je gomila komplikacija, kažu i voditelji vrtića i roditelji, do kojih uopće ne mora doći. Jer, nije im jasno koji je razlog promjene načina sufinanciranja vrtića koji je dosad funkcionirao dobro te zašto se to radi samo u privatnim, a ne i u javnim.
Još jedno čitanje
– Najmanji je iznos koji Grad sufinancira 1300 kuna, a to je za roditelje koji imaju mjesečne prihode veće od 4500 kuna. Najveći iznos, onaj od 1750 kuna, daje se obiteljima u čijem kućanstvu su prihodi manji od 2500 kuna po članu. Izostane li dijete, primjerice, deset dana u jednom mjesecu, Grad će vrtiću dati tisuću kuna manje.
Novac je potreban za plaće, ali ovako nećemo moći plaćati vrtić svojoj djeci
Mirela, mama 3-godišnjaka
A tih tisuću kuna morat će nadoplatiti roditelji – objašnjavaju vlasnici privatnih vrtića koji se nadaju kako se prijedlog, koji je prihvaćen u Skupštini, ipak neće provesti u djelo. Kako kažu, to bi dovelo do toga da klinci ne mogu ljeti otići ni na godišnji odmor sa svojim roditeljima jer bi, osim odmora, morali platiti i vrtiću to što su njihova djeca iz njega izostala.
– Zabrinuti smo. Znamo da vrtić moramo plaćati, to nije upitno, ali plaćanje izostanka, ne znam kako to protumačiti. Novac je potreban da se mogu isplatiti plaće tetama i ostalom osoblju, ali nećemo to moći financirati na način na koji je sada zamišljeno – rekla je Mirela, mama trogodišnjeg dječaka koji ide u privatni vrtić.
Prijedlog o novom načinu sufinanciranja predstavljen je na posljednjoj sjednici Skupštine u sklopu stavke rebalansa proračuna. Čeka se još jedno čitanje, nakon kojeg bi trebao biti izglasovan prijedlog.
Bilo bi logičnije uštediti na način da djeca nezaposlenih roditelja umjesto da im sve bude besplatno nemaju pravo na vrtić . Ionako su doma i ne rade ništa, pa mogu i doma cuvati svoju djecu. A zaposleni roditelji održavaju ovaj cijeli truli sustav i jedva spajaju kraj s krajem.