Ljutiti su stanovnici Rudeša jer je na ovotjednoj sjednici Gradske skupštine odbijen amandman kojim se traži da se u zagrebački proračun za sljedeću godinu uvrsti 5,5 milijuna kuna za sanaciju dotrajale kanalizacije koja ih muči godinama.
Pogođeno 26 ulica
Situacija je, kažu, hitna jer kvart za jačeg pljuska, u prosjeku od dva do tri puta godišnje, naprosto pliva u fekalijama. Iz WC školjki, slivnika, šahtova, zidova i podova poput vodoskoka izbija na kubike vode pomiješane s otpadom iz kanalizacije. Zato su, nakon što ih je rujnu zadesila jedna od najvećih poplava u posljednjih deset godina, zajedno s HNS-ovim zastupnikom Tomislavom Stojakom složili amandman na prijedlog gradske blagajne za 2020. A usto amandman na rebalans ovogodišnjeg proračuna kojim su tražili naknadu štete u iznosu od tri milijuna kuna za sva kućanstva pogođena rujanskom poplavom, njih 76 u 28 ulica.
– I oba su odbijena. Drugi amandman bez ikakva obrazloženja, a prvi zato što je Vodoopskrba i odvodnja navodno počela s radovima na svom velikom projektu pa ne može sad i ovo raditi – objašnjava Stojak.
Misli pritom na Projekt Zagreb vrijedan dvije milijarde kuna, kojim bi se sagradio ispust kolektora Horvaćanske u Savu. Međutim, dodaje, amandman su i podnijeli kako bi se počelo sa sanacijom infrastrukture kao nekom vrstom privremenog rješenja dok se ne počne provoditi Projekt Zagreb. Bio im je to i posljednji pokušaj da nađu rješenje jer su u rujnu pohodili i Vodoopskrbu i odvodnju kako bi zatražili naknadu štete, ali i da se napokon sanira kanalizacija stara barem 50 godina koja ne može “progutati” obilne oborine.
– No rečeno nam da se strpimo do 2023. godine. Ali mi ne možemo toliko čekati, nama treba pomoć sada – ističe Ljiljana Besednik, koja živi u Draganićkoj ulici.
Pomoći im je obećao i sam gradonačelnik Milan Bandić, koji je kazao da će se ubrzati aktivnosti koji će riješiti njihov problem.
– Ubrzat ćemo posao i duplo, pa makar dubili na trepavicama – poručio je 25. rujna, dva dana nakon poplave.
Cijevi ih muče od 2004.
I zbog toga je obećanja Rudešane neugodno iznenadila vijesti da im je amandman odbijen, posebice jer agonija s poplavama zbog dotrajalih cijevi, ističu, traje još od 2004., a šteta je s godinama narasla na desetke tisuća kuna po kućanstvu, pa im je doista prekipjelo. Kako bi se zajednički borili za rješenje problema, održavaju redovita okupljanja, a jedno je zakazano i za večeras.
– Ne postignemo li uskoro neko konkretno rješenje, sve su opcije za daljnju akciju otvorene. Borit ćemo se svim sredstvima – kaže Ljiljana Besednik.
sve što su naveli je istina ali fontane su bile važnije a oltar domovini je najhitniji posa