Narodno sveučilište Sesvete upravo je završilo Erasmus+ projekt iz područja obrazovanja odraslih, pod nazivom "Tradicija i inovacija". Tijekom ovog projekta, pet polaznica tečaja izrade hrvatskog tradicijskog nakita od perlica sudjelovalo je u bogatom programu razmjene znanja i vještina u Vicenzi i Veneciji, a rezultati koje su postigli s polaznicama starije životne dobi, od kojih je veći dio iz ranjivih skupina, predstavljaju ogledan primjer socijalne uključenosti i cjeloživotnog učenja.
U Sesvetama vjeruju da će teme međugeneracijskog učenja, očuvanja kulturne baštine i osnaživanje starijih osoba, biti zanimljiva brojnoj publici, osobito u kontekstu aktualnih rasprava o važnosti cjeloživotnog obrazovanja i društvene integracije starijih generacija.
Polaznice, u dobi iznad 50 godina, dolaze iz različitih životnih okolnosti – od nezaposlenih i umirovljenica s malim primanjima, do onih koje se bore sa zdravstvenim problemima. Njihova želja za druženjem, učenjem i osobnim razvojem kroz izradu tradicijskog nakita je polazište iz kojeg se razvio ovaj projekt.
VEZANI ČLANCI:
On im je omogućio da u Majstorskoj školi u Vicenzi provedu tri dana i sudjeluju u predavanjima o nakitu te u praktičnim radionicama izrade nakita poput kako oblikovati žicu i samostalno izraditi narukvicu etruščanskog veza. Osim toga, polaznice su upoznale i tehniku rosario - izrada nakita od žica i perlica i izradile nekoliko komada nakita.
U slobodno vrijeme posjetile su muzeje i galerije Vicenze i Venecije gdje im je voditeljica projekta, Latica Vitez, govorila o nakitu na slikama starih majstora. Obišli su i radionice puhanja stakla na otoku Murano i izrade čipke na otoku Burano. Zadnjeg dana projekta posjetili su i majstorsku radionicu prof Luigia Barata u Camisanu Vicentinu te se upoznale s izradom predmeta od bakra iskucavanjem, a i same su ukrasile bakrene ukrasne medaljone tehnikom emajla.
Dva dana programa proveli su i u općini Grumolo delle Abbadesse gdje su, uostalom, bili i smješteni. Zamjenica gradonačelnika, Paola Bortolaso, održala im je predavanja o Paladijevim vilama od kojih su neke prije predavanja posjetili, o održivoj poljoprivredi i ekološkim praksama prikupljanja otpada. U župnom prostoru, zajedno s domaćinima iz Grumola, pripremili su večeru naših nacionalnih kuhinja. Atmosfera je bila vrlo srdačna, a na kraju večeri jedni drugima otpjevali su tradicionalne pjesme. Druženje i zajedništvo dodatno je obogatilo cijeli program i stvorilo čvršće veze između sudionika iz obje zemlje.
Voditeljica tečaja, Vinka Mareković, održala je predavanje o bogatstvu hrvatskog etno nakita, njegovoj simbolici, tehnikama izrade i prilikama kada se nosio. Ovo je bila jedinstvena prilika da talijanska publika nauči više o hrvatskoj kulturi i tradicijskoj baštini. A nakon predavanja, slijedila je radionica izrade hrvatskog etno nakita, gdje su naše polaznice tečaja vodile talijanske sudionike kroz proces izrade mljetskog kolarina.
U općinskom su prostoru pripremili i izložbu hrvatskog tradicijskog nakita od staklenog zrnja koja je pobudila veliko zanimanje talijanske publike.