Ovog petka je u Velikoj dvorani Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ svečano obilježena 20. godišnjica djelovanja Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u sklopu Zavoda pod nazivom Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti „Jučer, danas, sutra“.
„Mentalno zdravlje zajednice je jedan od prioriteta, a ovo što vi radite je nevjerojatno. Sjajno da netko s ulice može doći do tima za mentalno zdravlje bez uputnice i dobiti stručnu pomoć. Mreža se s osam širi na 11 timova, a dobili smo i mogućnost ugovaranja četiri mobilna tima za mentalno zdravlje. Služba je nakon 20 godina pokazala rezultate i čestitam vam na tome“, kazao je prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med., ravnatelj Zavoda.
„Izuzetno je važna potpora te multisektorska suradnja. Mentalno zdravlje je usko povezano i s promicanjem zdravlja, prevencijom bolesti i svim sektorima Zavoda. Grad Zagreb je potpomogao niz projekata i aktivnosti, ne samo financijski već i u odabiru projekata, sudjelovanju i kreiranju važnih aktivnosti, a vjerujem da će ta potpora biti bolja, veća i snažnija jer vaša je Služba izuzetno korisna i potrebna“, kazala je Jasna Tucak, izaslanica gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i voditeljica Odjela za promicanje zdravlja, prevenciju i rano otkrivanje bolesti Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada.
VEZANI ČLANCI:
Stručni dio događanja bio je Okrugli stol organiziran ususret Svjetskom danu nepušenja 31.05.2024. Pušenje sa svojim širokim spektrom posljedica predstavlja globalni javnozdravstveni i gospodarski problem. Danas svjedočimo velikom broju mladih ovisnih o duhanu, a također je u porastu i uporaba neduhanskih proizvoda u mlađoj populaciji. Pušenje se najčešće isprobava u ranim adolescentnim godinama, kad je pritisak vršnjaka velik i kada smo osjetljivi na odobravanja, želimo izgledati starije, zrelije i poželjnije.
Važno je i ono što mladi doživljavaju kod kuće. Stoga su učenje po modelu od roditelja, laka dostupnost duhanskih proizvoda, kao i neprovođenje zakonskih odredbi o zabrani pušenja na javnim mjestima te prikriveni marketing, ali i određene crte ličnosti najčešći rizični čimbenici za početak pušenja. Rani početak pušenja rizik je nastanka teške ovisnosti sa svim posljedicama po tjelesno i mentalno zdravlje. Prestanak pušenja najbolja je odluka koju osoba može donijeti za dobrobit vlastitog zdravlja i okoline.
FOTO: Prvi dan jubilarne proslave 10 godina 'Pogledaj srcem'! Radost, ljubav, molitva i slavljenje u Areni