Snažna detonacija uplašila je Zagrepčane u ponedjeljak oko 15 sati. "Jak udarac, sve se treslo", događaj su prijavili čak i na EMSC-u. MORH je za danas prijavio letačke aktivnosti i moguće probijanje zvučnog zida. "Piloti lovačkih aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) provodit će u ponedjeljak i u utorak, od 10 do 18 sati, redovite letačke aktivnosti za kojih se može očekivati probijanje zvučnog zida u šest županija kontinentalne Hrvatske.
Probijanje zvučnog zida može očekivati na području Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Požeško-slavonske, Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije na visini od 10.000 do 14.000 metara, uz pridržavanje svih sigurnosnih mjera. Tijekom leta i uslijed probijanja zvučnog zida očekuje se kratkotrajna pojačana buka, pa Ministarstvo obrane (MORH), moli građane za strpljenje i razumijevanje", napisali su.
VIDEO Tornado u blizini hrvatske granice: Slovenci snimili manji vrtlog, jak vjetar savijao stabla
Nakon snažnog zvuka koji se, kako nam javljaju čitatelji, čuo od Medvednice, do Sesveta, Velike Gorice i dalje od metropole, dio građana pomislio je da je riječ o potresu te je aplikacija Europskog seizmološkog centra u nekoliko minuta zaprimilla više desetaka dojava uznemirenih korisnika.
"Jako se sve zatreslo, glasna tutnjava, prasak i glasan udarac" nizali su se komentari, no neki su odmah i zaključili da je riječ samo o probijanju zvučnog zida. Naime, i nakon praska na nebu iznad središnje Hrvatske još neko vrijeme se čula brujanje avionskih motora MiG-ova ratnog zrakoplovstva.
Kako se probija zvučni zid?
Zvučni zid je aerodinamička pojava koja nastaje pri dosezanju brzine zvuka neke letjelice ili drugoga objekta. Premda se zrak pri malim brzinama strujanja smatra nestišljivim fluidom, pri većim brzinama postaje stišljiv. Tako zrakoplov u letu stvara poremećaj tlaka okolnoga zraka, koji se pri manjim brzinama strujanja nalazi neznatno ispred zrakoplova.
POVEZANI ČLANCI:
Kada zrakoplov dosegne brzinu zvuka (ovisno o temperaturi, od 1 152 do 1 224 km/h), stvara se poremećaj tlaka neposredno pred zrakoplovom, otpor sredstva znatno poraste, pa nastaju udarni valovi, koje promatrači na tlu doživljavaju kao prasak (takozvano probijanje zvučnoga zida).
Prevedeno, zbog velike brzine zrakoplov stvori razliku u tlaku te se u tom trenutku na tom mjestu začuje prasak baš kao ovaj današnji. Nije isključeno da će pojačane buke biti još jer redovite letačke aktivnosti se nastavljaju.
GALERIJA: Hrvatski piloti prvim će Rafaleima iz Francuske doletjeti u svibnju 2024.
Nek se dečki guštaju👌