Donese li Vlada uskoro odluku o financiranju rekonstrukcije i prenamjene stare zgrade Tvornice duhana Zagreb, Hrvatski povijesni muzej mogao bi se već 2013. godine useliti u vlastiti dom. Nedavno je, naime, ishođena građevinska dozvola, potvrdila je ravnateljica muzeja Ankica Pandžić.
Sačuvat će se oblik
– Prema projekciji, troškovi bi trebali iznositi oko 90 milijuna kuna, no tek će provedba javne nabave dati točan iznos – kazala je A. Pandžić te dodala da tom iznosu treba dodati i troškove realizacije prvog stalnog postava, za koji HPM do sada nije imao uvjete, te za opremanje radnih prostorija i restauratorskih radionica.
Iako će se zgrada rekonstruirati – sačuvat će se izvorni vanjski i unutrašnji arhitektonski oblik – u nju će biti ugrađena sofisticirana oprema, otkriva glavni projektant, arhitekt Ivica Plavec, koji zajedno s kolegama Ivanom Zdenkovićem, Žanet Zdenković Gold i Emirom Kahrovićem čini autorski tim.
– Sofisticirano upravljanje obuhvaća određenu temperaturu i vlagu u zraku, rasvjetu, na taj način upravljat će se bogatom multimedijom, kompleksnim sustavom za kontrolu i zaštitu, najsuvremenijim sustavima za gašenje požara i slično – navodi Plavec.
Sva oprema bit će interijerski oblikovna iza aluminijske mreže što, dodaje Plavec, omogućuje lakše održavanje. Novi život staroj zgradi udahnut će i suvremeni materijali, od kojih će, spomenuo je Plavec, neki biti novost u praksi ovakvih objekata.
– Primjerice, unutarnje žbuke upijat će višak vlage, a pri manjim će je koncentracijama ispuštati, lijevani pod kombinacija je plastičnih masa i cementa, a vizualno vrlo neutralan i sličan izvornom podu, drveni prozori opremljeni su izostaklom, UV-folijama, roletama s elektromotorima... – nabrojio je.
Dio ulične scenografije
Novi će se zahvati pak izvoditi uglavnom od čelika i stakla, poput slijepog i nikada dovršenog zabata koji je okrenut na Jagićevu.
– Zadržana je geometrija, ali zabat od opeke uklanja se i ostakljuje, tako da cjelokupni objekt postaje dio ulične scenografije i prolaznicima daje uvid u strukturu kuće – objasnio je arhitekt. Staklo će krasiti i potkrovlje, krovne trake izvest će se u staklu. Podsjetimo, Ministarstvo kulture prije nekoliko je godina otkupilo od Adris grupe bivšu zgradu TDZ-a, a Adris je na toj parceli odlučio sagraditi vlastitu poslovnu zgradu. Staru i novu zgradu koja je, objašnjava Plavec, volumenom dominantna, ali ima prozirnu staklenu fasadu te u prizemlju primjerene gradske sadržaje poput kafića ili ljekarne, fizički će povezivati trg. Postignut je i dogovor između Ine i Adrisa o benzinskoj postaji koja se nalazi na toj lokaciji – točionice će i dalje biti uz cestu, a trgovina u prizemlju buduće zgrade.
Uostalom, sve tvornice i trgovne duvana, tih proizvođača smrti, treba zatvoriti