Najveći projekt s najskupljom opremom dosad.
Čim je spektrometar nuklearne magnetske rezonancije došao na Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF), budući kemičari, ali i tamošnji profesori pohrlili su ga vidjeti. Uređaj je to, naime, kojeg posjeduju samo velike svjetske farmaceutske tvrtke, u regiji takvog nema, a služi kako bi se snimila struktura određenih lijekova.
–Novac za uređaj, odnosno čitav projekt dobili smo iz fondova Europske unije, a cilj nam je, u 16 mjeseci, razviti metodologije koje će ubrzati proizvodnju lijekova, ali i njihovu analizu - rekao je voditelj projekta profesor Predrag Novak te objasnio kako, u suradnji s Plivom, trenutačno rade na tri lijeka. Žele postići da sinteza lijekova bude brža, učinkovitija, jeftinija i ekološki prihvatljivija.
– Spektrometar je povezan s još dva uređaja i na taj način možemo saznati točno od čega je građena neka molekula u spoju te, na taj način, kako one djeluju - ispričao je Novak te spomenuo primjer lijeka Talidomida, kojeg su trudnice uzimale protiv povraćanja, a djeca su se zatim rađala s deformacijama. Kako je objasnio profesor, atomi u jednoj od molekula unutar lijeka bili su razmješteni kako nisu trebali, te je to dovelo do teških nuspojava lijeka.
Na PMF-u, pomoću novog stroja vrijednog četiri milijuna kuna, sad će moći spriječiti upravo takve neželjene posljedice. Nije to, međutim, jedino čime se bave mladi kemičari i njihovi profesori. Nedavno su, naime tvrtci Medelior pomogli u proizvodnji inovativne kreme protiv kožnih bolesti.
Kakav je ovo naslov ?