Sezona vrganja ove je godine slaba. Ljetne suše iscrpile su iz tla vlagu prijeko potrebnu za njihovo dozrijevanje i rast pa ih je ove jeseni na tržnicama gotovo nemoguće naći. Ako se i pojave, vrlo brzo planu, a cijena se popela na 150 kuna za kilogram. Proteklog tjedna bilo je toplijih jutra pa se brojni gljivari i 'vrganjofili' nadaju da će se ovih dana ipak pojaviti na pultovima dolačkih kumica.
I mi smo se dali u potragu za vrganjima na Dolcu, no bez većeg uspjeha. Onaj tko želi u njima uživati, rekle su nam kumice, mora na plac doći vrlo rano ujutro jer planu već oko osam ujutro. Mi smo na Dolac u došli oko 9.30 i naravno, zatekli prazne pultove i zadovoljne osmjehe kumica koje su prodale.
Upoznali smo zato kumicu Milku koja na obroncima šuma u blizini Marije Bistrice bere sasvim posebne gljive. Okusom su, kaže, vrlo nalik vrganjima, ali puno povoljnije pa mjericu kod nje možete kupiti za nevjerojatnih 25 kuna.
-To su vam grmačice koje rastu u šumi na grmeke, zato se tako zovu - objašnjava Milka. Grmače su vrlo ukusne gljive koje rastu u Europi, Aziji, Sjevernoj Africi na istočnoj obali SAD-a. Žućkasto su smeđe boje i zvonastog oblika.
U Kini ih smatraju ljekovitim gljivama i navodno noću u šumi svijetle u mraku. Rastu u bjelogoričnim šumama i parkovima od ljeta do jeseni na trulom korijenju, osobito hrasta, prividno na tlu. Za razliku od mnogih gljiva, kod grmačice ne postoji opasnost da ju zamijenite za gljivu otrovnicu. Baš kao i vrganji, mogu se jesti s jajima na kajganu, ali i dinstati za gulaš. Milka ih najviše voli jesti tako, a recept nam je rado otkrila.
-Najprije ih očistite i malo pofurite. Narežite jednu do dvije glavice crvenog luka, prodinstajte ga, dodajte grmačice, zalijte sve vodom i malo krčkajte. Potom dodajte malo krumpira, zaprške, sol, papar i gotovo! - otkriva svoj jednostavni i fini recept za gljivarski gulaš kumica Milka.