Drske krađe na zagrebačkom području porasle su čak 49 posto u prva četiri mjeseca ove godine, odnosno zabilježeno je 167 takvih krađa. Lani ih je u isto doba bilo 112, a lopovi najčešće djeluju na javnim mjestima. Žrtve su većinom osobe starije životne dobi, i to najčešće žene.
15 posto operira u paru
Ciljaju na zlato koje je na cijeni, dolaze iznenada i vole blještave medaljone i ostali zlatni nakit, ponekad su na biciklu, a u ljetnim mjesecima taj postotak raste – kazala je policajka Ivana Pupavac. Osim lančića, na meti su torbice i mobiteli. U većini slučajeva riječ je o jednom počinitelju, a otprilike petnaest posto ih operira u paru.
– Ostala sam bez svog krasnog medaljona sa slikom pokojnog muža. Dva dečka su me opljačkala dok sam sjedila s prijateljicom na klupici. Izgledali su tako pristojno. Jedan me zaskočio s jedne, a drugi s druge strane. To je bila takva brzina i šok, nisam se stigla ni obraniti – kazala je 80-godišnja Kristina Babić. Budući da su stariji najčešće žrtve, policija je organizirala druženje s umirovljenicima u domovima za stare i nemoćne te uputila da izbjegavaju neosvijetljena mjesta, čvrsto uza se drže torbicu, ne nose previše nakita...
Bogati bez sankcije
– Mladi kradljivci na osnovi iskustva u hrvatskom društvu smatraju da se lopovluk isplati i to onaj bez komplikacija. Zato biraju slabije od sebe. Generacija je to koja je odrastala u uvjerenju da ako veliki lopovi koji kradu nisu sankcionirani, zašto bi mali bili – komentirao je poraznu statistiku Renato Matić, sociolog kriminalistike.