Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje stopa nezaposlenih mladih u Hrvatskoj u ožujku iznosila je 51, 6% - dakle svaka druga mlada osoba u Hrvatskoj je nezaposlena. Ovim podatkom Hrvatska se svrstala među top tri države s najvećom stopom nezaposlenih mladih osoba. Nezaposlenost mladih u Hrvatskoj gotovo je duplo veća od one u EU koja iznosi 24%. Podaci za Grad Zagreb, pak, govore da je u ožujku bilo 14.685 nezaposlenih mladih ljudi ili više od 1/3 u ukupnom broju nezaposlenih u Zagrebu.
- Malobrojne analize nezaposlenosti mladih uglavnom se odnose na nacionalnu razinu, dok se vrlo rijetko govori o ulozi gradova i nižih administrativnih jedinica u smanjivanju i sankcioniranju nezaposlenosti mladih. Upravo su gradovi one jedinice koje najbolje poznaju potrebe mladih i njihov potencijal pa s tim u vezi mogu igrati veliku ulogu u tretiranju nezaposlenosti mladih. Vlade i parlamenti mogu donositi različite planove, strategije i programe koji se bave smanjivanjem nezaposlenosti mladih, no lokalne jedinice vrlo često imaju najveće uspjehe pri provođenju istih - ističe mr.sc. Marko Kovačić, član stranke ZA GRAD. Tako primjerice škotski Glasgow od 2009. godine ima svoju verziju Garancije za mlade. Tamo naime, gradska skupština financira program preko kojeg svaki stanovnik Glasgowa u dobi od 16 do 24 godine ima pristup poslu, obrazovanju ili svojevrsnoj praksi. Slično, London osigurava 100.000 funti godišnje za osposobljavanje mladih kako bi pronašli posao ili praksu, navodi se u priopćenju stranke.
Zagreb je 2013. godine odobrio samo 15 projekata udruga mladih i za mlade koji tematiziraju zapošljavanje i poduzetništvo mladih u iznosu od samo 179.000 kuna. Ovaj broj iznosi tek 7,41% od ukupno alociranih sredstava za mlade u Gradu Zagrebu čime je Zagreb pokazao da je njegova intencija smanjenja nezaposlenosti mladih samo mrtvo slovo na papiru, ističu iz stranke Za Grad.
Strategija zapošljavanja mladih
- Jedna od prvih stvari koje Gradska skupština treba donijeti je Strategija zapošljavanja mladih. U njoj bi trebalo istaknuti najvažnije ciljeve Grada koji se odnose na zapošljivost mladih, identificirati potencijalne prepreke te ponuditi rješenja. Grad Zagreb trenutačno nema aktualni Gradski program za mlade (GPM). Prethodni GPM je istekao početkom 2013. godine, dok novi još nije usvojen.
Predloženi GMP (2013.-2017.) ne slijedi naputke struke te tako nema elaboriran razvoj poduzetničkih vještina među mladima koje su ključ za njihovo zapošljavanje - dodaje Kovačić. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, Hrvatskoj se otvara mogućnost korištenja Europskog socijalnog fonda. Osim države, sredstva ovog fonda mogu koristiti gradovi s velikim postotkom nezaposlenih mladih ljudi. S obzirom da je Zagreb jedan od tih gradova, Stranka ZA GRAD zalaže se za prijavu kvalitetnih projekata koji bi se ticali smanjenja nezaposlenosti mladih.
>>Čiste gradske prostore, uređuju vrtove i, kažu, ZET može biti jeftiniji